Kdyby Britové znali českou politiku, možná by se nyní o čelném představiteli kampaně za vystoupení ostrovů z EU Borisi Johnsonovi říkalo, že vypadá jako Jiří Paroubek po
shození Topolánkovy vlády v roce 2009.

I Johnson se místo sladkého vítězství najednou hrozí důsledků svých kroků. Zatímco do čtvrtka horoval za odchod Británie z EU, nyní už říká, že není kam spěchat. Příznivci brexitu totiž nemají žádný jasný plán, jak docílit slibované kvadratury kruhu − odejít z EU a udržet si všechny výhody přístupu na evropský jednotný trh. Ať už nyní padají jakkoliv silná slova, žádný rychlý odchod Británie není rozhodně na obzoru. Emoce vyvolané referendem se brzy přenesou do minimálně dvouletého nudného expertního sporu Bruselu a Londýna o podobu nové smlouvy.

A není přitom vůbec vyloučeno, že na konci z jednání vypadne něco, nad čím si příznivci brexitu řeknou: "Sakra, vždyť to je to samé, jako kdybychom v té prokleté Evropě zůstali!"

Britové si možná prožijí něco podobného jako Řekové minulý rok. Ti také hrdě v referendu ukázali vztyčený prostředníček Bruselu, aby pak potupně přijali úplně všechny podmínky svých partnerů. Brity čeká něco podobného, pokud si konečně uvědomí, o co by ztrátou přístupu na společný trh přišli.

Johnson a další lídři brexitové kampaně tvrdili, že je v zájmu Británie i EU dohodnout pokračování jednotného trhu bez bariér. To možná bude platit pro zboží, ale těžko pro služby. A britské finančnictví to může připravit o hodně. To si už snad všichni v Británii uvědomili, když po rezignaci britského eurokomisaře dostal jeho portfolio finančních služeb komisař, který má na starosti euro.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.