Kvůli zavádění nových parkovacích zón v některých částech Prahy na sebe firma Altercom, která prodávala a opravovala počítačovou techniku, podala insolvenční návrh. Společnost údajně není kvůli modrým zónám, ve kterých mohou parkovat pouze lidé s trvalým bydlištěm a platnou kartou, schopná splácet své dluhy.

I přesto, že odůvodnění zní dost neuvěřitelně, jednatel smíchovské firmy v Praze 5 Josef Zíka tvrdí, že je to hlavní problém, který způsobil jeho firmě ty největší trable. "Namalovali nám tady zóny a my se bavili s klienty, kteří k nám vozili počítače nebo tiskárny. A ti nám rovnou řekli, že k nám kvůli těm zónám přestanou jezdit, protože nebude kde zaparkovat a vyložit a naložit přístroje," vysvětlil Zíka a dodal, že situace, kdy se před jeho firmou na pražském Smíchově sjela i tři auta se zákazníky najednou, nebyly výjimkou.

Představa, jak jeho firma, jejíž výdělky nebyly vysoké, bude fungovat po zavedení zón, které začnou platit od konce srpna, přinutila údajně podnikatele udělat preventivní krok: rovnou prodejnu zavřel a podal na svou firmu insolvenční návrh, jehož oprávněnost bude nyní posuzovat soud.

Parkovací zóny v Praze

Parkování v Praze

Zóny placeného stání už mnoho let fungují v centru hlavního města: v Praze 1, 2, 3 a 7. Další zóny se spustí v Praze 8 od poloviny července a od srpna se zavedou také v Praze 5 a 6. Kromě toho se rozšíří také fungující parkovací zóny v Praze ­3, které budou nově i na Jarově. Později se mají připojit také Prahy 4 a 9. Pro rezidenty v Praze stojí roční parkovací karta 1200 Kč.

Parkovací automaty

Se spuštěním zón se spustí také nové parkovací automaty, do nichž budou řidiči muset zadávat svou registrační značku auta, která bude sloužit jako údaj pro úhradu za parkování. Odpadnou tak lístky nebo staré samolepky, které si řidiči museli vyzvednout na úřadě a dávat je za přední sklo auta.

Kamerové kontroly

Po Praze se také budou nově pohybovat speciální auta se čtyřmi kamerami, která budou skenovat registrační značky a zjišťovat přestupky za nezaplacené parkování. Kromě kamerového systému na autech budou parkování dál kontrolovat i městští policisté, kteří budou mít příruční čtečky.

Stěhování? Vyloučeno

Zíka před zavřením firmy přemýšlel o tom, že svou společnost přesune, ale ani to podle něj nebylo možné, a tak smíchovskou prodejnu opustil.

"Stěhování společnosti nepřichází v úvahu, protože v pronajatých prostorách jsou provedeny rozvody a vybavení speciálně potřebné pro firmu zabývající se počítači a softwarem. Náklady na stěhování by přesáhly reálné možnosti firmy," říká Zíka.

K odůvodnění, proč na svou firmu podává podnikatel insolvenční návrh, je značně skeptický starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). "Tenhle důvod slyším prvně. Navíc si nemyslím, že to může být pro někoho likvidační," reagoval Klíma, podle kterého si podnikatelé mohou za několik tisíc koupit pro své klienty časové kupony.

Josef Zíka o tom také uvažoval a vyčerpal tím všechny možnosti. "Na ty karty také nemáme peníze. A když někdo bude parkovat na automatu, můžeme na to zákazníkům přispívat. Ale je jasné, že se jim nebude chtít tahat s třicetikilovou tiskárnou čtyři sta metrů. "

Nejsme sami, říká podnikatel

Josef Zíka tvrdí, že jeho firma není jediná, která takto končí. "Znám ještě další firmy, které to kvůli zavedení placených zón také musely zapíchnout," tvrdí Zíka. Podrobněji ale o dalších společnostech mluvit nechtěl.

Jan Čižinský (KDU-ČSL), starosta Prahy 7, kde jsou parkovací zóny už osm let, potvrzuje, že zavedení zón je pro některé podnikatele problém. "Je pravda, že parkovací zóny podnikání škodí, což je potřeba říct. Modré zóny omezují klientelu, která do těchto firem míří," vysvětlil Čižinský.

"Vím, že v naší městské části bylo několik případů, kdy se nebytové prostory změnily v byty, protože vydělají víc než ten nebytový prostor," vysvětlil starosta, který ale neuvažuje o žádných výjimkách pro podnikatele. "Město má víc aut než parkovacích míst, a kdybychom chtěli ulevit podnikatelům, bylo by to s parkováním pro rezidenty ještě horší."

Ani pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale nevidí důvod, proč by si měli podnikatelé nárokovat parkovací místa zdarma. "Ulice nepatří jednotlivcům ani soukromníkům, ale městu. Je to veřejný prostor," řekla primátorka.