Lékaři nechali letos v Česku otestovat vzorky takřka čtyř stovek pacientů, u kterých měli podezření na nákazu virem zika. Onemocnění se potvrdilo pouze u osmi z nich.

O exotické nemoci, kterou šíří komáři, se opět začalo mluvit především v souvislosti s nadcházející olympiádou v Rio de Janeiru. Brazílie je jednou z rizikových oblastí, kde infikovaní komáři žijí. Kvůli obavám ze ziky už účast na olym­piádě odřekli například tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková.

Jediným pracovištěm, které může ziku ve vzorcích pacientů spolehlivě prokázat, je Národní referenční laboratoř pro arboviry v Ostravě. Podle údajů ministerstva zdravotnictví už místní odborníci letos prověřovali celkem 387 podezření.

8

případů viru zika potvrdili zdravotníci v ČR.

"Více žádostí o vyšetření očekáváme po olympiádě, kdy se návštěvníci budou vracet," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Úřad už všem členům české olympijské výpravy slíbil po návratu z Ria bezplatné testování.

Virus je nebezpečný především ve chvíli, kdy se jím nakazí těhotná žena − její dítě se může narodit s takzvanou mikrocefalií, tedy se zakrnělým mozkem. Kromě komářího štípnutí už byl potvrzen také přenos viru pohlavním stykem.

I po odeznění onemocnění může virus v těle přetrvat i několik měsíců. Lékaři proto nedoporučují cestu do rizikových oblastí nejen těhotným ženám, ale také lidem, kteří založení rodiny teprve plánují.

Tímto doporučením se řídil právě tenista Berdych, který se před rokem oženil. "Vzhledem k tomu, že jsem nedávno založil rodinu, je omezení zdravotních rizik vůči mým nejbližším prvořadou prioritou," uvedl osmý nejlepší hráč světa v oficiálním prohlášení.

Choroba samotná mívá banální průběh − provází ji zvýšená teplota, vyrážka či zánět spojivek. Nakažení se většinou mohou léčit doma. I tak se ziky a jiných exotických nemocí Češi obávají. Podle průzkumu farmaceutické firmy Sanofi a agentury Millward Brown má 18 procent mužů a 27 procent žen strach, že by si exotickou chorobu mohli přivézt domů z dovolené.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle lékařky a členky předsednictva Sdružení praktických lékařů Jany Uhrové to ale neznamená, že by Češi brali ordinace útokem. Obavy mají hlavně turisté, kteří se vrací z rizikových oblastí.

"Pokud přijede někdo z Brazílie a dostane teplotu, tak se samozřejmě okamžitě dostaví k doktorovi. O tom není pochyb. Ale pacienti, kteří nikam necestují, žádné obavy nejeví," říká Uhrová s tím, že v případě ptačí chřipky nebo eboly byl strach větší a báli se i lidé, kteří nikam za hranice nevycestovali.