Takzvaný Big Mac index už třicet let sleduje výkyvy světových měn na základě ceny hamburgeru společnosti McDonald's. Podle jeho červencové aktualizace je česká koruna vůči dolaru zhruba o 40 procent podhodnocena, a Češi by tak měli za dolar platit necelých patnáct korun. Podle oficiálního kurzu ČNB se nyní za dolar platí přes 24,50 koruny.

Index, který vychází každého půl roku v časopise The Economist, sleduje proměny ekonomiky jednotlivých zemí podle teorie parity kupní síly. Ta počítá s tím, že by stejné výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem stát v různých zemích stejně. "Je to ale velice zjednodušené srovnání, protože na kupní sílu působí celá řada dalších faktorů, jako jsou třeba náklady na výrobu hamburgeru nebo mzdy," vysvětluje hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

jarvis_579236fe498e3209e7c0b9ff.png

Sendvič se dvěma plátky masa, okurkami, cibulí, sýrem a omáčkou, který se v Americe prodává už od roku 1967, si dnes Češi mohou vychutnat asi za 75 korun, což jsou přibližně tři dolary. Podle aktuálních údajů z indexu je to o dva dolary méně než ve Spojených státech, kde stojí v přepočtu přibližně 123 korun.

Nejdražší hamburgery, za sedm dolarů (172 korun), mají ve Švýcarsku, které se v indexu dlouhodobě drží na předních příčkách. A za pouhý dolar a půl, tedy asi 39 korun, prodávají nejlevnější Big Mac na Ukrajině. V eurozóně pak za něj obyvatelé zaplatí v průměru 4,20 dolaru, tedy zhruba stokorunu.

Z porovnání cen tak vyplývá, že česká koruna je vůči dolaru podhodnocena o 39,4 procenta, což je skoro nejvíce od roku 2011, kdy se v Česku dal Big Mac pořídit zhruba za stejnou sumu jako v Americe.

"Rozhodně to ale nelze interpretovat tak, že by šlo o nějakou rovnovážnou hodnotu a měli bychom za dolar patnáct korun opravdu platit. Kdyby to tak bylo, drtivá většina našich exportérů rázem zbankrotuje," říká Vejmělek.

Big Mac index podle Vejmělka spíše než o stavu české ekonomiky vypovídá o postavení dolaru na globálním trhu. Je navíc potřeba počítat s tím, že dolar jako referenční hodnota se v čase rovněž mění. Pro Česko je podle Vejmělka mnohem důležitější, jak si koruna stojí vůči euru. Kurz koruny vůči evropské měně ale Česká národní banka dlouhodobě reguluje tak, aby její cena neklesla pod 27 korun za euro.

Paritu kupní síly jako ukazatel vývoje měn lze podle mnohých ekonomických teorií sledovat pouze v dlouhodobém intervalu až několika desetiletí. Jeden z indexů, které s ní počítají, přitom letos nově představila i česká analytická společnost Roklen. Podle ní by měl Čechy dolar stát necelých dvanáct korun.

Na rozdíl od Big Macu počítá index Roklenu s cenou 15 základních potravin od pečiva, masa, mléčných výrobků až po ovoce a zeleninu, které se pro výpočet měnové síly zprůměrují. V jeho případě ale kromě místních podmínek hrají roli i samotné preference spotřebitelů, které se mohou v různých zemích lišit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist