Vendula Fialková patří mezi sto padesát studentů z celého světa, kteří zvládli mezinárodní maturitu s plným počtem bodů. "Vůbec jsem to nečekala," říká studentka, jež uspěla v konkurenci maturantů ze 136 zemí světa. Zkouška probíhá v angličtině a skládá se ze šesti předmětů, patří k ní i dobrovolné aktivity, sport či umění.

Mezinárodní maturitu je v Česku možné skládat jen na několika soukromých školách. "Chodila jsem na pražské gymnázium Nový PORG, kde část výuky probíhala v angličtině podle anglosaských osnov. To mi vyhovovalo, takže jsem logicky zvolila mezinárodní maturitu," říká Fialková. Podle ní je zkouška jiná než česká státní maturita − od studentů vyžaduje více přemýšlení a porozumění.

V Česku ji skládá čím dál víc maturantů. Zvyšují tak svoje šance dostat se na zahraniční univerzitu. Tam půjde také Vendula Fialková. Přijali ji na Oxford ke studiu matematiky. "Lákala mě i architektura, ale nakonec jsem si řekla, že matematika má největší potenciál," popisuje. Není přímo akademický typ, baví ji praktické využití matematiky.

Mezinárodní zkouška

Maturita, která otevírá dveře na zahraniční univerzity, nespočívá jen v testech, ale jde o dvouletý program. Do výsledné známky se započítává i absolventská práce a aktivity v oblasti umění, sportu a dobrovolnictví. Na konci  studenti skládají zkoušky ze šesti předmětů. Tři na vyšší úrovni, ty jsou rozdělené na tři části, a tři na nižší úrovni, rozdělené na dvě části. Celkem tak studenty čeká 15 zkoušek.

Britský Oxford je jedna z nejstarších a nejprestižnějších univerzit na světě. Aby se tam člověk dostal, musí zaslat motivační dopis společně s doporučením některého z profesorů. Fialková musela projít také několika testy a pohovorem. "Nejtěžší bylo skloubit přípravu na vysokou školu s povinnostmi na gymnáziu," míní studentka.

V anglosaském školství hrají tradičně velkou roli i mimoškolní aktivity, jako je vedení různých oddílů, dobrovolnictví a dnes už i on-line vzdělávací kurzy. Fialková za školu závodila v orientačním běhu a hrála basketbal. "Vyčítala jsem si, že jsem nedělala nějaký projekt ještě při škole, ale nakonec to nevadilo," popisuje. Poslední dva roky ji stály opravdu hodně úsilí, volný čas nezbyl skoro žádný.

Z její třídy mezinárodní maturitu skládalo 15 žáků a všichni odcházejí studovat na zahraniční univerzity. Čeká je například právo na University College London, biochemie na Imperial College of London nebo počítačové vědy a matematika na University of Edinburgh.

Mezinárodní maturita není jen zkouška, ale dvouletý program. Studenti Nového PORG ji mají v rámci školného, které dělá sto tisíc korun ročně. "Témat k učení není tolik, ale studenti musí jít opravdu do hloubky," říká zástupce ředitele Nového PORG Karel Lemfeld.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist