Americký technologický koncern Intel, jeden z největších světových výrobců čipů, nyní oznámil koupi start-upu Nervana System, který se specializuje na vývoj umělé inteligence.
První odhady koupě kalifornského start-upu počítaly s 300 miliony dolarů (7,3 miliardy korun). Podle serveru Recode by ale měla investice dosáhnout až 408 milionů USD (10 miliard Kč).
Samotný Intel oficiální částku nezveřejnil. "Nejde o jednorázovou investici, je to součást dlouhodobé strategie společnosti Intel. Můžeme tedy potvrdit, že transakce proběhla a čeká už jen na schválení regulativních úřadů," řekl mluvčí českého zastoupení americké společnosti Pavel Svoboda.
Ačkoliv je umělá inteligence často spojována spíše se sci-fi filmy a romány, dnes už mají předpoklad pro její rozvinutí dokonce některé z grafických čipů. A Intel má podle odborníků veliký potenciál vyvinout další technologie, které mohou být dostupné i pro běžné uživatele. Tyto technologie využívají přitom tzv. strojového učení, tedy vývoje takových systémů, které umožňují počítačům samy se učit, a efektivně se tak přizpůsobit změnám okolního prostředí.
Větší rychlost operací
Techniky strojového učení se dnes využívají například v biomedicínské informatice, při rozeznání nelegálního užití kreditních karet nebo při rozpoznávání řeči. "Nejsou to technologie, které mohou myslet jako běžní lidé, to je hudba daleké budoucnosti. Jsou to ale systémy, jež umožní mnohem náročnější operace s mnohem větší rychlostí," uvedl vývojář počítačových her Marek Rosa.
Podle Svobody z Intelu koncern na rozšíření svých technologií pracuje dlouhodobě. Na jaře oznámil reorganizaci a společnost se začala více zaměřovat mimo oblast osobních počítačů, pro které dodává své procesory. Nově se firma zaměřila především na datová centra a cloudy, které provozuje po celém světě. Právě zde by mělo spojení s Nervana System společnosti přispět.
"Digitální revoluce, jejímž jádrem je umělá inteligence, už dávno započala, teď už ale konečně začíná nabírat konkrétní podobu," upřesnil Svoboda. Ve spojení s Nervana System by tak měl Intel pracovat především na vývoji inteligentních technologií napojených na internetové připojení − od autonomních motorových vozidel až po oblast medicíny predikující budoucí onemocnění. Kdy budou na trhu konkrétní produkty, ale nelze ještě říci.
V čele pelotonu
Start-up Nervana System, který vznikl teprve před dvěma lety, už získal okolo 25 milionů dolarů (610 milionů korun) od skupiny investorů, jako jsou společnosti DFJ, Data Collective, Lux Capital nebo Allen & Co. Společnost je považována za průkopníka ve využívání tzv. neuronových sítí.
Podle investorů z firmy Data Collective technologické systémy, které by mohla spolupráce Intelu a Nervana System přinést, dnes nemají ani firmy jako Google, Microsoft nebo Facebook.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist