Jihoafričanka Caster Semenyaová se na OH v Riu dočkala zlata v běhu na 800 metrů. Ani tentokrát se její vítězství neobešlo bez protestů soupeřek, podle nichž je Semenya­ová více mužem. Spor o kategorizaci jejího pohlaví se vede od roku 2009, kdy Semenyaová získala titul mistryně světa.

Poté byla nucena podstoupit léčbu, protože u ní byly nalezeny mužské i ženské pohlavní orgány. Světová atletická federace ji ale uznala za ženu. To, že vysoká produkce testosteronu atletce pomáhá k vyšším výkonům, je zřejmé. Doping to ale není, a bez tvrdého tréninku by šanci na překonání letitého rekordu Jarmily Kratochvílové neměla. Ostatně, jak na tom s „přirozeným“ testosteronem byly atletky v 80. letech minulého století, se můžeme už jen dohadovat…

jarvis_57b9c92b498e0b057fc576e3.jpeg
Spor o to, zda je Caster Semenyaová žena, nebo muž, stále nekončí, přitom mužské rysy měly atletky už v minulosti, českou rekordmanku Jarmilu Kratochvílovou nevyjímaje.
Reuters
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru