Jako napínavý a závratný britští kritici hodnotí film Anthropoid, jenž vypráví o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Britsko-český snímek, který po srpnové premiéře v Londýně nyní vstoupil do kin ve Spojeném království, podle prvních recenzí netrpí hollywoodskou opulentní chválou mimořádného činu.

"Materiál, ze kterého vychází, je tak bohatý a jeho ústřední hráči natolik hrdinští, že není třeba uchylovat se k senzacechtivosti," napsal deník The Daily Telegraph. Ten kladně hodnotí fakt, že drama režiséra Seana Ellise nemá příchuť hollywoodských válečných filmů, v nichž režiséři žonglují s historickými fakty a emocemi.

"Pokus o atentát a následná přestřelka přijde až v závěru filmu, ale ani úvodní scény nejsou prosté dramatu. Praha se hemží nacistickými donašeči a každý pohled stranou, každé zaťukání na dveře vás nutí zadržet dech," popsal The Daily Telegraph.

Líbí se mu také zakomponování historických záběrů Heydricha a příležitostné sklony k dokumentarismu, což do kinosálu nevnáší nudu, ale díky dotekům reálna jen zrychluje srdeční pulz, napsal list.

The Daily Telegraph obzvláště vyzdvihuje herecký výkon Jamieho Dornana, z dřívějška hlavní postavy kritiky odsuzovaného filmu Padesát odstínů šedi. Nyní prý Dornan v postavě hrdinského výsadkáře Jana Kubiše prokázal, že má na větší role než takové, jejichž součástí je erotický výprask.

Čtyři z pěti hvězdiček filmu stejně jako The Daily Telegraph udělil list The Guardian. Ten v úvodu připomíná, že nacistům se hrdinně postavila podzemní hnutí i v jiných zemích než jen ve Francii.

"Nejpůsobivějšího výsledku dosáhli čeští odbojáři," dodal list s tím, že po atentátu na „pražského řezníka“, jak se Heydrichovi říkalo, následovaly brutální represe v podobě vyhlazení celých vesnic Lidice a Ležáky.

"Tento napínavý a klaustrofobický thriller režiséra a spoluautora scénáře Seana Ellise mě přinutil sedět na kraji sedačky," uvedl recenzent Peter Bradshaw v listu The Guardian s tím, že vyčerpávající a krutý závěr ho naopak vedl k tomu, aby se v křesle opřel a přikrčil. "Inteligentní, tvrdý a poutavý film," zhodnotil Bradshaw.

O něco horší verdikt, tři z pěti hvězdiček, vyřkl deník Financial Times. Podle něho první dvě třetiny snímku, který se věnuje přípravám akce či tichým romancím mezi výsadkáři a dvěma ženami – jednu z nich ztvárnila česká herečka Aňa Geislerová –, mohou na diváka působit nervózně.

"Pak, v závěrečné půlhodině, to nabírá na obrátkách," míní kritik Financial Times. Boj mezi nacisty a výsadkáři, kteří se ukrývali v kostelní kryptě, list popsal jako závratný od prvního do posledního okamžiku.

Tři hvězdičky věnoval britsko-českému dílu také deník The Independent. "Pro britské filmaře se zdá být zvláštní, když vyprávějí typicky český příběh. České postavy hovoří anglicky s východoevropským přízvukem. Obraz Prahy 40. let je úchvatný. Barvy jsou pobledlé, což filmu dává nádech filmového týdeníku," napsal The Independent.

Ten si rovněž všiml propletení romance Kubiše a jeho společníka Jozefa Gabčíka se dvěma pražskými dívkami. "Ty ženy vědí o zbraních víc než oni (Gabčík s Kubišem) a jsou stejně statečné jako oni," dodal.

Financial Times či The Daily Telegraph píší o místě úkrytu a posledního bojiště výsadkářů jako o kostele svatého Karla Boromejského, který ale jako římskokatolický svatostánek přestal fungovat na konci 18. století. Chrám byl 28. září 1935 vysvěcen na pravoslavnou katedrálu svatých Cyrila a Metoděje.