Svět už nikdy nebude takový, jaký byl předtím, psalo se tehdy, před patnácti lety, v emocionálním vypětí po pádu dvou věží Světového obchodního centra v New Yorku a útoku na Pentagon, při nichž zemřely bezmála tři tisíce lidí. Rok poté jsme se této přehnané vážnosti už smáli; po deseti letech si na pateticky vnímanou přelomovost chvíle nikdo ani nevzpomněl: život šel prostě dál.

Manipuluji, tedy jsem!

A přece se za těch patnáct let něco podstatného změnilo. Díky 11. září víme o světě, ale hlavně o sobě, mnohem víc. "War on terror", válka proti terorismu, kterou tehdy od první chvíle vyhlásily televizní stanice a tehdejší americký prezident George W. Bush velmi rád převzal, pokračuje dál. Jen trochu jinak, než se předpokládalo. Odveta, kterou Bush slíbil a která také přišla v podobě bombardování Afghánistánu a svržení Saddáma Husajna, jenž ovšem s útokem 11. září neměl nic společného, se minula účinkem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se