Loňský rok byl mimořádný, aspoň pro Čechy. Na Říp nedopadl meteorit ani nevzniklo přímé dálniční spojení až do Drážďan, ale přesto − nekonaly se žádné významné volby. To se předtím dlouho nestalo (naposledy v roce 2011) a ještě déle nestane (do roku 2027). Šéfku statistiků Ivu Ritschelovou nechává nadcházející volební maraton v klidu, víc ji trápí, co přinesl a naopak vzal zákon o státní službě. Ten jí, stejně jako řadě dalších vysoce postavených úředníků, leží v žaludku. "Musí se změnit," říká Ritschelová.

HN: Česko čeká po dvou letech relativního klidu horká volební sezona. Jak to vnímáte? Je to něco, z čeho jste jako statistici, kteří mají na starosti sčítání, nervózní, nebo jde naopak o rutinu?

Do roku 2027 nebude rok, kdy by nebyly nějaké velké volby. Pro nás už to je rutinní záležitost. Když vezmu krajské volby, které budou teď v říjnu a jimiž to odstartuje, tak nejprve děláme zátěžové testy systému a pak jsou troje simulované zkoušky, při nichž volby jakoby proběhnou. V první zkoušce je to tak, že pracovníci sedí na krajských správách úřadu, my tady v centrále a simulujeme volby. Druhá a třetí zkouška je mnohem rozsáhlejší, naši lidé jsou už přímo na přebíracích místech, kde pořizují fiktivní výsledky voleb podle zadání připraveného naším volebním oddělením.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se