Všichni řeší, co si počne Andrej Babiš se zákonem o střetu zájmů. Co bude chudák dělat, když mu zákon zakazuje sedět ve vládě a zároveň vlastnit média, čerpat dotace a přihrávat si zakázky systémem "šup do hnízda"? Jakpak se vyrovná s normou, která narušuje samotnou podstatu jeho politicko-mediálně-byznysového oligoprojektu?

Ne že bych chtěl Babišovi radit, ale řešení je brutálně snadné. Zákon není nutno obcházet, stačí ho velkoryse minout. Stačí stát se prezidentem.

Na prezidenta České republiky se žádný zákon o střetu zájmů nevztahuje. Dokonce takový zákon ani nemůže být napsán, protože prezident je, jak praví ústava − neodpovědný. To mimo jiné znamená, že může vlastnit, jaká média chce, ucházet se o libovolné zakázky a čerpat dotace, co mu splávek dovolí.

Je sice pravda, že tvůrci ústavy s něčím takovým nepočítali, ba nedokázali si něco takového ani představit, ale to vyřeší Babišovo PR oddělení snadno: "Je snad nedostatek představivosti ústavodárců Babišův problém? Ne! Ústava je jen forma, takže každého věc, co si v ní upeče. A nakonec, k čertu se všemi těmi liberálními serepetičkami a zvyklostmi, které už současný prezident nazval idiotskými!"

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se