Pražský městský soud ve středu neuvalil vazbu na ruského umělce Olega Vorotnikova. Tomu ale teoreticky stále hrozí, že jej ministerstvo spravedlnosti vydá do Ruska k trestnímu stíhání.
Rozhodování může trvat několik měsíců a Vorotnikov bude žádat o azyl v Česku. Ideální příležitost si zatím říct pár věcí na rovinu. Třeba že Vorotnikov je muž temperamentní povahy. Kdyby mu nějaký aktivista přišel sdělit, že organizuje kampaň na Vorotnikovovu podporu? Nejspíš by dostal do zubů. Kdyby si Vorotnikov přečetl, jak ho chápou západní novináři? Vynadal by jim do prostitutek. Kdyby mu někdo navrhl, ať také v Česku se svojí skupinou Vojna organizuje umělecké performance, jež kritizují ruskou moc? Vorotnikov by začal mluvit o úpadku západního umění, které se dělá pro prachy.
Ne, Oleg Vorotnikov není hrdinou boje za lidská práva. Jeho vzorem není Václav Havel. Neobdivuje západní styl života. Není tak pohledný jako dívky ze skupiny Pussy Riot. A spousta akcí jeho skupiny Vojna, na nichž se stejným dílem podílela umělcova partnerka Natalia Sokolová, by v Česku bylo důvodem k udělení pokuty či veřejně prospěšných prací.
Ale to vše je vedlejší, protože ty akce se odehrály ve specifickém ruském kontextu jako reakce na utužování tamní moci. Protože zatykač a zápis na seznam hledaných osob Interpolu vydal ruský soud: za to, že umělec na opoziční demonstraci kladl odpor při zatýkání a "úmyslně odhodil pokrývku hlavy" policistovi, jenž se sápal po Vorotnikovově synovi.
Česká justice se o tu situaci neprosila. Ale Vorotnikova zadržely české úřady a teď je jejich povinností dohlédnout, že se umělci a otci tří malých dětí dostane spravedlivého zacházení. Pokud jej vydají do Ruska, Vorotnikov tam bude stíhán podle zákona o extremismu, soud zohlední jeho výtržnictví − podpálení prázdné policejní dodávky, převrácení prázdného policejního vozu − a v politickém procesu mu udělí pět až osm let natvrdo.
Na tom jediném záleží. Že umělec v posledních rozhovorech překvapivě vychvaluje Vladimira Putina a říká, jak rád by se vrátil do Ruska, kdyby mu tam nehrozil žalář? Třeba je to záměrná mystifikace. Třeba zoufalý pokus o smír od muže, jenž pět let žil v ilegalitě po squatech, bez dokladů, často bez střechy nad hlavou. Že by se skoro s nikým, kdo ho v Česku podporuje, politicky neshodl? Nepodstatné.
Rusko by Vorotnikovovi udělilo neadekvátně přísný trest. Češi musí být lepší: ukázat, že byť umělec obdivuje Putina, my mezi politickým názorem a zločinem rozlišujeme. Názorů má každý spousty. Život jen jeden.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist