Příští týden začnou podzimní výlovy v největší české rybníkářské skupině Rybářství Třeboň. Do listopadu chtějí rybáři pochytat kapry z 250 rybníků. Některé z nich možná společnost vyloví naposledy − protože je bude muset vrátit státu. Čtvrtstoletí po privatizaci někdejšího Státního rybářství Třeboň vychází najevo, že firma spjatá s šedou eminencí jihočeské politiky Pavlem Dlouhým nejspíš získala část rybníků ne­oprávněně. V minulosti totiž patřily římskokatolické církvi a vztahoval se na ně takzvaný blokační paragraf. Ten zakazoval převod pozemků až do přijetí restitučního zákona.

Nedávno padl první rozsudek, který nasměroval několik rybníků zpátky pod stát. Okresní soud v Českých Budějovicích dal na konci září za pravdu žalobě českokrumlovské farnosti, která se dožaduje šesti rybníků v okolí Vlachnovic a Petrovic u Borovan (aby mohla církev oficiálně požádat o jejich vydání, musí se nejdříve vrátit státu). V součtu mají rozlohu asi jen 21 hektarů, což je pouze zlomek třeboňského impéria (celkem přes osm tisíc hektarů rybníků).

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se