Pokud mohou být lidovci s výsledky krajských voleb spokojeni, je to především díky Jiřímu Čunkovi, který zvítězil na Zlínsku a se ziskem 23 procent hlasů se zřejmě stane hejtmanem. Současný senátor a starosta Vsetína se tak po letech vrací do nejvyšší politiky, z níž před sedmi lety po sérii skandálů odešel.

Dnes se ve Zlíně uzavře první kolo vyjednávání a partnerem pro lidovce může být vedle ČSSD a Starostů především hnutí ANO. "Je to druhá nejúspěšnější strana, a tím pádem je velmi relevantní, abychom s nimi vážně jednali," řekl pro Aktuálně.cz Čunek, který zároveň vyloučil spojení s komunisty.

Čunek věří, že jeho kandidátka v kraji zvítězila nikoliv díky příslušnosti ke KDU-ČSL, ale jí navzdory. "Nejvíc si cením toho, že se nám podařilo prolomit prokletí lidovců, protože lidé v Česku nás mají zaškatulkované způsobem, který pro nás není dobrý," prohlásil.

Je to už podruhé za posledních deset let, kdy se díky popularitě ve svém regionu stává nejúspěšnější tváří strany, která se dlouhodobě pohybuje kolem pětiprocentní hranice. V roce 2006 jej výborný volební výsledek na Vsetínsku vynesl do čela lidovců. Po dvou letech ale kvůli podezření z korupce vládu i vedení strany opouštěl.

Na Vsetínsku však zůstal velmi populární. Obhájil senátorský post, předloni dovedl lidovce k vítězství v komunálních volbách a stal se znovu vsetínským starostou. Pokus o návrat do čela strany nevylučuje ani teď: "Zkušeností mám dost a jsem přesvědčen, že jsem pro KDU-ČSL užitečný, ale přesto dávám všemu svůj čas. Teď je pro mne důležité se věnovat kraji."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist