Rozhodnutí o zrušení pětiseteurové bankovky letos vyvolalo další vlnu diskusí o úplném konci hotovosti. Přestože je takový scénář podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho v Evropě nepředstavitelný, existují země, které jsou bezhotovostní ekonomice čím dál blíž.

Jednou z nich je Dánsko, kde ke konci fyzických peněz přispívají i některé kroky vlády. Podle člena bankovní rady dánské centrální banky Karstena Biltofta mluví ve prospěch elektronických transakcí mimo jiné to, že jsou dvakrát levnější než využívání hotovosti.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se