Projev Petra Pitharta, který pronesl minulý týden při nedožitých narozeninách Václava Havla, byl nejlepším oficiálním proslovem, který bylo možné v naší zemi za poslední desetiletí slyšet. Na sítích vyvolal nadšenou vlnu, v rudolfinském sále dlouhý potlesk vestoje − kdy se cosi podobného stalo naposledy? A koneckonců i to, že část poslanců a jiných hostů ostentativně netleskala, svědčí o tom, že proslov pochopili a porozuměli mu. Kdyby v sále stáli a nadšeně tleskali všichni, znamenalo by to, že Pithart řekl sice možná výstižně a možná hezky o všem cosi, na čem je obecná, nekontroverzní shoda. Ale bylo by to trochu na nic.

Pithartův proslov byl nebývale jasný, nebývale naléhavý a osobní. Byl to proslov, který po posluchačích chtěl jakýsi výkon, spolupráci. Tím se také liší populisté od státníků − populista po vás nic nechce, žádnou námahu, žádnou úvahu, jen váš hlas. Zbytek "prostě zařídí" již on, bez debat, bez vašich starostí, účasti, bez zbytečných debat (rozuměj "keců").

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.