Nevím, co by se muselo stát, aby Jihomoravané dali v našem kraji nejvíce hlasů hnutí ANO, tvrdil ještě před krajskými volbami hejtman za ČSSD Michal Hašek. Voliči na jižní Moravě ale dali ANO nejvíce hlasů, hnutí bude mít i svého hejtmana, a co víc, Michal Hašek bude úplně mimo hru. I když − ne tak úplně.

Příběh Haškova "konce" začal podle informací HN v pondělí, kdy se lídr ANO a příští hejtman Bohumil Šimek sešel s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Na této schůzce Sobotka slíbil, že pokud ANO vezme ČSSD do krajské koalice, nebude strana nominovat Haška do vedení ani nebude mít žádnou jinou placenou funkci.

"Tento slib byl zásadní pro další jednání," řekl zdroj obeznámený se schůzkou. Tu ve čtvrtek HN potvrdil i samotný Šimek, ale nechtěl ji komentovat s tím, že byla důvěrná.

Po návštěvě Sobotky v Brně dal i Hašek najevo, že ustupuje do pozadí. "Od rána sleduji myšlenkové pochody některých politiků a žurnalistů o tom, jak zlý Hašek bude intrikovat na jižní Moravě proti vítězům voleb a bude se držet zuby nehty jakékoliv placené funkce," psal na Facebooku a dodával, že se rozhodl nepožadovat žádné místo v příštím vedení kraje.

Po pondělním Sobotkově slibu a Haškově oznámení bylo už téměř jasné, že ANO si vybere do koalice právě sociální demokraty místo KDU-ČSL, s níž také vyjednávalo. Zástupcům ANO se ale zdálo, že lidovci se chovají příliš sebevědomě, a navíc chtěli post hejtmana pro svého lídra Romana Celého.

"Nerad bych jednání KDU-ČSL detailně popisoval, ale způsob jednání jejích zástupců měl vliv na výsledek. Rozhodující ale bylo to, že jsme našli s ČSSD více shodných bodů v programu," uvedl lídr ANO. Zároveň odmítl, že by ANO spojenectvím se sociální demokracií zradilo své voliče. "Vymezovali jsme se proti Haškovi, ne ČSSD," namítá Šimek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlavním vyjednávačem lidovců byl zmiňovaný Roman Celý, který ve čtvrtek HN řekl, že se snažil udělat pro dohodu maximum.

"ANO ale chtělo do koalice raději slabšího partnera, což byli sociální demokraté. Volby prohráli a teď jsou vděční ANO, že mohou být ve vedení," míní Celý, který si nemyslí, že by za krachem jednání stály jeho hejtmanské ambice. "To určitě ne. Vyjednávači ANO velmi brzy věděli, že křeslo hejtmana není něco, na čem bychom lpěli," podotkl.

O koalici ANO s ČSSD (a ještě s TOP 09, Žít Brno a Starosty pro jižní Moravu) je už tedy takřka jasno. Velkou záhadou ale je, co a jak bude dělat končící hejtman Hašek.

Podle nejnovějších informací až tak mimo hru nebude, protože se zřejmě stane šéfem klubu ČSSD v krajském zastupitelstvu. Navíc už avizoval, že nemíní stát někde v koutě. "Dál zůstanu Haškem a budu bojovat za to, co je správné," avizuje s tím, že nadále bude odmítat nelegální migraci, nebude nikomu poklonkovat, bude mít rád i prezidenta Miloše Zemana a bude hrdý, pokud jej bude nadále nazývat svým přítelem.

O toto přátelství každopádně nemusí mít obavy, v tomto týdnu Hrad navštívil a dočkal se od Zemana podpory. Hašek, který je členem prezidentova poradního týmu, mu podle svých slov nabídl rezignaci na místo poradce pro regionální politiku. "Odpovědí mi byl staronový jmenovací dekret," pochlubil se.

Těžkou hlavu z Haška ale možná bude mít příští hejtman Šimek, zvláště když bude mít krajská koalice jen těsnou většinu v zastupitelstvu. Případná neloajalita Haška by mu mohla způsobit vážné potíže. "Věřím slibu ČSSD, že pan Hašek bude podporovat naši koalici."

Na samotném Michalu Haškovi bylo při čtvrtečním rozhovoru pro HN vidět, že se s novou situací nevyrovnává lehce. "Nepředpokládal jsem, že ČSSD skončí třetí a já nebudu ve vedení kraje. Ale udělal jsem všechno pro to, aby v radě kraje mohla být sociální demokracie," tvrdil muž, který se ve vysoké politice držel řadu let.

Od roku 2002 byl poslancem sněmovny a jeden čas vedl i poslanecký klub ČSSD. Posledních osm let stál v čele Jihomoravského kraje a také šéfoval Asociaci krajů ČR. Čím se bude živit teď?

"Vnitřním založením jsem politik, takže ať to bude cokoliv, budou to věci, které budou mít nějaký kontakt s politikou," odpověděl, a potvrdil tak, že s odcházením u něj nelze počítat.