Město často vnímáme jen jako kulisu pro cestu do práce a zpět, myslí si předseda České komory architektů Ivan Plicka. Češi se podle něj ještě stále nenaučili ve městech skutečně žít a užívat naplno jejich krásy. "Myslíme si, že se politici postarají o to, abychom měli kam chodit. To je ale mylná představa. Zodpovědnost za kvalitu veřejných prostranství, rozvoj obcí i stav české krajiny máme my všichni," upozorňuje architekt.

Česká komora architektů letos uspořádala první ročník České ceny za architekturu, která je jakousi inventurou stavu tuzemské architektury. Jak jsme na tom ve srovnání se zahraničím?

Porotu tvořili výhradně zahraniční odborníci, díky čemuž jsme získali ničím nezatíženou zprávu zvenčí o situaci v tuzemské architektuře. A výsledek je takový, že se rozhodně nemusíme podceňovat. Přihlásilo se nám téměř 500 děl, která ukazují, že česká architektura by bez problémů obstála i v evropském měřítku. Aby vznikaly kvalitní stavby, tak ale nestačí jen šikovní architekti. Potřeba jsou i schopní investoři. Pokud tedy řešíme, zda dokážeme postavit naše realizace na roveň těm západním, tak se zároveň musíme ptát, jestli v tomto srovnání uspějí i naši investoři.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.