Stavitelé bytových domů mohou už od ledna dostat peníze navíc. Požádat mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám, který se u novostaveb dosud zaměřoval jen na rodinné domy. Aby developer tyto peníze získal, bude jeho stavba muset splňovat přísná kritéria budov "s velmi nízkou energetickou náročností". Ty mají minimální náklady na vytápění, a blíží se tak pasivním domům, jež mají v současné době největší energetické úspory při provozu.

Nová dotace zaujme především malé firmy, pro velké developery nemá výše podpory takový význam. Na podnikatele se vztahuje pravidlo Evropské unie, podle kterého může jeden žadatel získat během tří let maximálně 200 tisíc eur, tedy 5,4 milionu korun. "Na podporu dosáhnou stavebníci, kteří nemají tento limit vyčerpán. Může tak cílit například na bytová družstva a menší stavebníky," uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Pro výstavbu bytových domů s "velmi nízkou energetickou náročností" stát vyčlenil 100 milionů korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se