Během školních let byla Eva Zažímalová introvertní, poslušnou, na přírodní vědy velmi nadanou dívkou. Největší radost jí dělalo, když mohla každý rok potěšit rodiče samými jedničkami. Ve čtvrtek, po téměř čtyřiceti letech vědecké kariéry, ji zvolil akademický senát předsedkyní Akademie věd. A přestože tahle úspěšná vědkyně, profesorka anatomie a fyziologie rostlin, stále působí plaše, v tom, co chce prosadit a změnit, má jasno.

"V okamžiku, kdy by akademie přestala existovat, by to znamenalo velký odliv mozků, ti nejlepší lidé by našli bez problému místo kdekoli v cizině," říká Zažímalová.

Nová šéfka dvaapadesáti vědeckých ústavů proto bude politiky přesvědčovat, aby na chod Akademie věd dával stát mnohem více peněz. Necelých třicet procent nákladů, které vláda platí nyní, chce vytáhnout na sedmdesát. (Zbytek tvoří většinou granty a licenční poplatky.)

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se