Zřejmě žádný druh majetku za poslední desetiletí nezískal na hodnotě tolik jako zemědělská půda. Poptávka po ní byla v devadesátých letech slabá, ale minimálně od doby, kdy se už jasně rýsovala perspektiva vstupu do Evropské unie, její cena setrvale mířila vzhůru. Půda neztrácela na hodnotě ani v letech krize a následné recese, kdy padaly ceny většiny nemovitostí. Naopak, poptávku dál popohnalo odstranění posledních restrikcí pro investory ze zemí EU. A poslední roky ceny žene vzhůru přebytek levných peněz a nedostatek dostatečně lukrativních příležitostí v jiných oborech. Investory láká prosté porovnání s násobně vyššími částkami, jaké se za pole platí třeba v sousedním Bavorsku, a vědomí, že dotace ani výkupní ceny plodin se tak diametrálně neliší − a naopak se sbližují.

Nikoho by tak nemělo překvapit, že na koupi pole je třeba mnohonásobek sumy požadované v roce 1990. Kromě státu. Ten totiž absurdní ocenění tabulkami starými už více než čtvrtstoletí s údaji vedenými ještě v Kčs diktuje všem restituentům, na které se půda od Státního pozemkového úřadu nedostane. A protože půda podle úřadu "došla", dostanou desetitisíce lidí jen tři procenta sumy, za kterou se srovnatelný pozemek dá pořídit dnes. "Odškodnění" za hektarový nárok se smrskne na plácek velikosti menší zahrádky. Spravedlnost? Ochrana majetku? Rovnost před zákonem? Na to většina, která letošní novelu zákona schválila, ani prezident, který ji beze slova protestu podepsal, dvakrát nehleděli.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.