Pozitivní nálada, která se na trhu s ropou zabydlela po listopadové dohodě zemí OPEC o omezení těžby, dostala předminulý víkend významnou podporu. Tou bylo rozhodnutí dalších zemí, které nejsou členy ropného kartelu, připojit se ke snižování těžby.

Od poloviny září, kdy se členské státy OPEC sešly v Alžírsku a poprvé začaly jednat o omezování produkce, vzrostla cena ropy natolik, že země kartelu spolu s Ruskem dokážou za její prodej zinkasovat o půl miliardy dolarů denně víc. Pokud by země skutečně dodržely to, na čem se dohodly, na straně nákladů by to navíc představovalo úsporu 20 milionů dolarů denně. Z pohledu vývozců ropy tak jde skutečně o velmi dobrou dohodu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se