Hledá se výkonný ředitel, který pomůže tuzemské Wikipedii, hlásají inzeráty a tweety. Nezisková organizace Wikimedia ČR, která se oficiálně stará o největší internetovou encyklopedii v češtině − Wikipedii, se profesionalizuje a od letošního roku poprvé v historii najímá stálé zaměstnance.

"Řada projektů začala být tak časově náročná, že už nešla dělat v rámci dobrovolné práce," popisuje Gabriela Boková, jedna ze dvou prvních stálých pracovnic. Jejím úkolem jako manažerky vzdělávání je koordinovat především projekty typu Senioři píší Wikipedii.

Výkonný ředitel by měl jít dál a uvolnit ruce spolku, který je čím dál více zahlcený administrací. Rada Wikimedie ČR by se tak v budoucnu měla zaměřit především na ideologické směrování řady projektů a zachovat si punc dobrovolnictví, na němž projekt stojí.

Wikipedie ve světě

◼ Světová nadace Wikimedia posvěcuje neziskovky v jednotlivých státech a rozděluje jim peníze od dárců.

Národní Wikipedie se kromě jazyka mohou lišit i pohledem na historické události. Mezi kontroverzní témata posledních let patří například uprchlická krize či revoluce na Ukrajině.

◼ Rozdílný pohled může panovat i na stát Izrael a války, které vedl s arabským světem.

 

369 tisíc článků

vyšlo v české verzi Wikipedie od roku 2002, kdy zahájila svou činnost.

"Nadace má model podobný Evropské unii a jejím dotacím. Musíme vykazovat činnost, kontroluje se naše hospodaření a to způsobuje administrativní zátěž," zdůvodňuje vypsání výběrového řízení tiskový mluvčí Michal Reiter.

Wikipedie a ostatní projekty totiž začaly stále více pronikat do veřejného prostoru. Je proto nutné zajistit oficiální spojku dohlížející na smlouvy a vyjednávající s institucemi.

Na výkonného ředitele je už připraveno místo v rozpočtu pro další roky, který se tím pádem spolu s dalšími položkami zvýšil na více než dva miliony korun. Dříve se náklady pohybovaly zhruba jen pod milionem. Obsadit funkci bude výzva už jen proto, že se to žádné ze zahraničních poboček nepodařilo napoprvé.

V budoucnu by se řady mohly rozšířit ještě o další specialisty. Cílem je i získávání peněz jinak než od světové nadace Wikimedia, která je vybírá pomocí sbírky a pak přerozděluje národním pobočkám. Tyto peníze v současné době tvoří u české Wikimedie kolem devadesáti procent všech příjmů.

V zahraničí jsou ještě dál. Německo má proti Česku desítky zaměstnanců. Na Slovensku oficiální neziskovka však dosud nevznikla.