Společnost Vítkovice Gearworks ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) ostravského podnikatele Jana Světlíka půjde do reorganizace, rozhodli na včerejší schůzi u Krajského soudu v Ostravě věřitelé. O reorganizaci žádala sama firma, která je v úpadku od září, navrhoval ji i insolvenční správce David Vandrovec. Reorganizaci ještě musí potvrdit svým usnesením soud.

Reorganizace podle něj znamená šanci na podstatně větší uspokojení věřitelů než v případě konkurzu, při němž by firma prakticky skončila a majetek by se rozprodal. Vandrovec řekl, že o tom, že má firma velmi dobrou šanci přežít do budoucna, svědčí i fakt, že už teď eviduje dva zájemce o její koupi. Zda se firma bude prodávat, se ale zatím nerozhodlo.

20 procent

by mělo činit uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů firmy Vítkovice Gearworks.

Záměr skupiny VMG prodat Gearworks potvrdil její právní zástupce Petr Kuhn. "Zahájení prodejního procesu je plánováno v průběhu ledna až února příštího roku," řekl Kuhn. Reorganizační plán by podle něj firma chtěla předložit nejpozději začátkem dubna příštího roku.

V reorganizaci se odhaduje míra uspokojení nezajištěných věřitelů ve výši okolo 20 procent a těch zajištěných na úrovni jejich pohledávek. V případě konkurzu by uspokojení věřitelů představovalo méně než jedno procento.

Problémy Vítkovic

◼ Vítkovice Gearworks jsou třetí firmou ze skupiny VMG, která skončila v úpadku.
◼ Už na přelomu listopadu a prosince povolil soud reorganizaci společnostem Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Envi.
◼ Vítkovice skončily za loňský rok ve ztrátě 82 milionů, zadlužená skupina dlouho nemohla sehnat od bank další úvěry.
◼ Novému šéfovi Vítkovic Liboru Witasskovi se podařilo dohodnout nové financování na 12 až 18 měsíců.

Přes 270 věřitelů přihlásilo u soudu pohledávky za téměř dvě miliardy korun. Soud ještě všechny nepřezkoumal. Nejvýznamnějšími dosud uznanými věřiteli jsou Komerční banka a britská HSBC Bank. Největší pohledávku mezi těmi, které soud ještě neřešil, má mateřská společnost Vítkovice, jež požaduje více než 970 milionů korun.

Gearworks vyrábějí atypické převodové skříně, ozubené díly či kompletní pohony pro různá průmyslová odvětví. Mají asi 180 zaměstnanců. Insolvenční návrh na společnost podala brněnská skupina Wetag, firma Vítkovice Gearworks se k němu připojila. Zdůvodnila to mimo jiné tím, že její podstatné obchody byly vázány na společnost Vítkovice Power Engineering, která už dříve skončila v úpadku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru