Brzy po objevu relikviáře svatého Maura na hradě v Bečově nad Teplou začaly o případu kolovat legendy. Tehdejšímu režimu vyhovovala ta o souboji "hodné" komunistické kriminálky se "zlým Američanem", který chtěl okrást Československo o románskou památku ceny srovnatelné s korunovačními klenoty. Odehrát se událost o patnáct let dříve, nejspíš by dostal seriál o majoru Zemanovi další úspěšný díl.

Američan Danny Douglas však už od té doby Česko několikrát navštívil, dokonce se setkal s objevitelem relikviáře, kriminalistou Františkem Maryškou, a v řadě rozhovorů pro česká média tvrdil, že Československu uškodit nechtěl. Ať už byla role bohatého obchodníka s výstředním koníčkem v podobě hledání ztracených památek jakákoliv, zřejmá je úplně jiná věc. Klíčovou postavou pro záchranu relikviáře a jeho setrvání v Česku nebyl Douglas ani Maryška, ale tehdejší kastelán Bečova Karel Macek. "Právě on duchaplně přidělil relikviáři ihned po nálezu inventární číslo. Právě proto, že se rozběhl proces registrace relikviáře jako památky, už nebylo jednouché ho tak, jak bylo původně plánováno, prodat a vyvézt," uvedl současný kastelán Bečova Tomáš Wizovský.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.