K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, zní začátek básničky Jiřího Žáčka obsažené v čítance pro druhou třídu základních škol. Dílko způsobilo v Česku pozdvižení. Řada feministek a feministů v něm spatřila esenci genderových stereotypů, podle kterých žena patří do kuchyně a k dětem. Jenže na sociálních sítích narazili na odpor nejen zarytých konzervativců a primitivních machistů. Důvod lapidárně formuloval liberálně založený kolega: "Když se budeme zabývat takovými koninami, tak si toho Trumpa asi opravdu zasloužíme." Celá aféra není jen lokální anekdotou. Spíš demonstrací, jak to dopadá, když se příliš tlačí na pilu.

Demokratická společnost zřejmě snese v určitém čase jen určitou míru změn, a to i v případě, když uznává, že jde o změny pozitivní. Viděli jsme to například na vývoji postoje české společnosti k ekologii. Na začátku 90. let, kdy Česko bylo zdevastovanou zemí s nejhorším prostředím široko daleko, byly ekologické organizace populární, lidé jim široce přitakávali. Dnes je ovšem "ekologický aktivista" málem sprostým souslovím. Proč? Protože to aktivisté z pohledu většinové společnosti přehnali. Lidé sice ve vší obecnosti chtějí čisté životní prostředí, ale nechtějí, aby jim někdo omezoval jízdy autem nebo kontroloval, čím topí. Výsledkem je odmítnutí "ekologie" jako takové. V případě genderu je to podobné. Společnost jako celek oceňuje, že jsme se s rovnoprávností pohlaví dostali na nestředověkou úroveň, ale většinově nehodlá jít dál. Nechce kvóty pro zaměstnávání žen či pro zastoupení žen v politice, odmítá kritiku genderově nekorektních básniček v čítankách. Nechce "gender".

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.