Od našeho zpravodaje z USA – Půl roku poté, co objevil šokující skutečnost, že existuje posmrtný život, vědec Thomas Harber udílí první rozhovor. V tváři má více charismatu než vrásek, a že těch je tam požehnaně. Však ta tvář patří Robertu Redfordovi, největší hvězdě nového sci-fi dramatu The Discovery.
Na letošním ročníku festivalu Sundance v americkém Utahu věda vůbec hraje důležitou roli. Programová sekce nazvaná Nové klima se věnuje ekologii, nový film tu představil někdejší viceprezident Al Gore. A během sobotních protestů proti zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem jedno z nejhlasitěji skandovaných hesel znělo "Věda je opravdová".
Redfordův vědec z premiérově uvedeného filmu The Discovery, který internetová platforma Netflix umístí na své stránky 31. března, však vytvořil budoucnost, jež přes milion lidí přiměla k sebevraždám. Udělali to v naději, že je "tam někde" čeká lepší svět. Jeden to ostatně demonstrativně předvede v přímém přenosu během úvodní scény s interview.
Kamera v detailu sleduje zrnitou Redfordovu tvář a divák má pocit, že takovou směs nejistoty, lidskosti a hereckého magnetismu už u této osmdesátileté hvězdy neviděl dlouhé roky.
Po drtivém úvodu režisér Charlie McDowell dále využívá vědeckofantastického motivu, aby položil zásadní otázku společnou vědě i náboženství: co bude po smrti?
Na rozdíl od Redfordovy postavy je její syn Will v tomto ohledu o poznání větším skeptikem. Na prázdném trajektu se však potkává s Islou, která jeho otci věří a míří do gotického sídla, kde výzkum na téma "cesta do života po životě" pokračuje.
The Discovery patří k vlně ambiciózních sci-fi posledních let, která spíše zkoumají, než ohromují. A když ohromí, tak nikoli akcí, ale myšlenkou. Režisér v posmutněle ospalém tempu rozehrává romanci mezi "bezvěrcem" Willem a oddanou Islou. A jak se prohlubuje zprvu tak nepravděpodobný vztah, prohlubuje se též záhada, co se po smrti děje s duší.
Podobná osudová sci-fi romance Věčný svit neposkvrněné mysli z roku 2004 se mohla spolehnout na jiskření ústředního páru. V The Discovery však Jason Segel, známý ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku, a herečka Rooney Mara působí spíš jako magnety přiléhající k sobě nesprávnými konci.
V chladných záběrech, závažných debatách a nesourodém, byť místy působivém hudebním doprovodu se však postupně ztrácí jednotný filmařský styl. Nakonec snímek nezachrání ani finální zacyklené hrátky s osudem, které byly k vidění ve spoustě lepších sci-fi.
Vědeckofantastický žánr byl vždy ceněn za to, že kladl vizionářské otázky. Ve filmu The Discovery je však celý ústřední vědecký objev zahalen tak velkým tajemstvím, že to v divákovi místo inspirace vyvolává spíš vztek.
Vybrané filmy ze starších ročníků festivalu Sundance lze celý týden sledovat v rámci cyklu 10 Days of Sundance na stanici Sundance TV, která vysílá také v Česku.
Senzaci tak na festivalu Sundance bylo třeba hledat v minulosti. První obří ovace vestoje tu získalo drama Mudbound, odehrávající se v Mississippi 40. let minulého století. Režisérka Dee Reesová do popředí nestaví jednoho hrdinu, ale věnuje se osudům dvou rodin, černošské a bělošské, které se zmítají v dobovém společenském napětí.
V opojných detailech nasnímaný film s režijní lehkostí, ale přitom s tíhou morálního i zcela skutečného bláta tematizuje rasismus, Kukluxklan, válečná traumata, osudovou lásku i pragmatické svazky. Dee Reesová se stejným citem režíruje horečnaté stavy hrdinů na sluncem rozpáleném americkém Jihu i tanky a kokpity letounů nad Evropou, kde zuří druhá světová válka.
Ve zvučných hlasech a rozechvělých obrazech filmu Mudbound se pojí poezie s prózou jako u nejlepších spisovatelů amerického Jihu. A v rasistických vtipech a třenicích, které snímek předkládá, samozřejmě rezonují pro Američany zcela současné obavy z toho, kam jejich společnost míří.
Film Mudbound může mířit vysoko − server Variety.com ho hned označil za potenciálního favorita na ceny Oscar 2018 a dodal, že o práva na distribuci se na přidruženém filmovém trhu na Sundance nejspíš strhne bitka, která cenu vyžene nad 10 milionů dolarů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist