Na mobilní operátory tlačí stát v podobě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) i politici. Snižte ceny za rychlý internet LTE, nebo vám sebereme licence, hrozí. "V minulosti jsme se stáhli z bojiště a nyní musíme dobývat zpět své ztracené pozice," připouští šéf ČTÚ Jaromír Novák. Teď se situaci snaží napravit.
HN: Za mobilní data platíme skoro nejvíce v Evropě. Jaké možnosti má ČTÚ při regulaci operátorů?
Úřad obecně dohlíží na trh elektronických komunikací, ať už to bylo v minulosti volání, nebo se teď pozornost upíná na tuzemskou cenu mobilních dat. V tom jsou nám varováním různá mezinárodní srovnání. A zde Česká republika nedopadá moc dobře.
HN: Ceny pro firmy jsou výrazně nižší než pro běžné zákazníky. Kritizoval to i premiér Bohuslav Sobotka. Proč tomu tak je?
Levný firemní tarif je brán jako benefit. Zhruba 39 ze 100 SIM karet je v tuzemsku firemních. Postavení klasického spotřebitele se tak výrazně zhoršilo v jeho vyjednávací pozici.
Nynější předseda Českého telekomunikačního úřadu vystudoval práva a informační management. Pro stát začal pracovat v roce 2005, nejprve na ministerstvu informatiky a po jeho zrušení na ministerstvu průmyslu a obchodu. Tam řídil odbor elektronických komunikací a sekci digitální ekonomiky. Podílel se na vyjednávání telekomunikačního balíčku v době českého předsednictví EU. Pak pomáhal zavádět nová regulační pravidla do českých zákonů. V říjnu 2012 jej vláda premiéra Petra Nečase jmenovala členem Rady ČTÚ. O půl roku později se pak stal předsedou tohoto úřadu.
39 SIM karet
ze 100 v Česku podle ČTÚ patří firmám nebo státním úřadům. Ty platí i pětkrát méně než běžní klienti. Za nižší ceny přitom dostávají až desetkrát více mobilních dat.
HN: Proč jsou v zahraničí ceny nižší? Příkladem může být polský trh.
Pořád ještě řešíme některé stíny z minulosti. Úřad nebyl zvyklý některé věci prosazovat tvrdým rozhodnutím a pak se chodit k soudu obhajovat. Toho někteří operátoři potom využívali. Dobývat tento prostor zpět je nesmírně složité.
HN: Takže sklízíte chyby minulého vedení?
Každodenně se zkrátka učíte něčemu novému.
HN: Velká trojka mobilních operátorů, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, argumentuje tím, že její ceny za datové balíčky jsou vysoké také kvůli vysokým nákladům na vybudování LTE sítí. Za tyto ceny dat prý navíc může členitý reliéf české krajiny. Co si o tomto argumentu myslíte?
Odmítám tvrzení, že operátoři některým skupinám zákazníků účtují drahá data, protože u nás máme spoustu kopečků. To rozhodně neplatí. Už jen proto, že když se podíváte na podstatně nižší ceny tarifů v hornatém Rakousku či Švýcarsku, tak tento argument zkrátka neplatí.
HN: Není ovšem relevantní to, že v západních státech vybudovali LTE sítě dříve, a náklady tak tamní operátoři již v delším čase stihli umořit, a mohou tedy být levnější?
Pak ale nesedí zmiňovaný případ Polska, které bylo ve srovnatelné situaci jako Česko. Poláci vydražili LTE kmitočty až rok po nás, tamní ceny dat jsou přitom několikanásobně nižší. Argument vysokých nákladů na zavedení LTE je tak zcela nepravdivý.
HN: Dalším argumentem pro relativně nízké příděly dat od mobilních operátorů je ten, že Češi zkrátka tolik dat nespotřebují a víc jich ani nechtějí…
Vy mě chcete rozčílit?
HN: Vždyť to není naše výhrada, ale argument operátorů.
Operátoři limitem dat vytváří u lidí mentální blok. Ti se bojí data překročit, proto je nevyčerpají.
HN: Kolik by tedy mělo být optimální množství dat, které by operátoři za nynější nebo i nižší ceny měli nabízet?
Udělal jsem si na Twitteru takovou soukromou anketu, kde jsem se lidí ptal, jaké množství dat za měsíc považují za ideální. Odpovědi zmiňovaly 5 až 10 GB. To je podle mě normální únosné množství. Dnešní nabídka by dostačovala tak před 10 lety, když na trh přišly první iPhony.
HN: Pákou na operátory měla být dražba rychlých sítí LTE, která proběhla už v roce 2013. Proč od té doby data ještě nezlevnila?
Operátoři měli čas, dokdy musí zveřejnit svou velkoobchodní nabídku. Pak jsme začali konat. První výzvu splnil jen T-Mobile, a tak se ta druhá zaměřila na ostatní. Nakonec i firma O2 slíbila, že do měsíce upraví svou nabídku.
HN: Jak je to v případě Vodafonu? Ten tvrdí, že ty ceny snížil.
Veškeré argumenty, které vznesli, jsme neshledali vhodnými. Takže si za výzvou stojíme.
HN: Vodafonu za to hrozí až odebrání licence na LTE. Jak moc je to reálné?
Jedná se až o opravdu krajní možnost. Nemyslím si, že by zodpovědný podnikatel šel do takového rizika. Přesto jsme připraveni proces kolem odebrání licence skutečně zahájit, pokud na tu výzvu adekvátně nezareagují.
HN: Pákou by mělo být pro ČTÚ i udělování pokut. Ty mohou být jen jednotky milionů korun. Jsou takové sankce pro tak velké firmy vůbec hrozbou?
Současný trend v EU spočívá v tom, že je národním regulátorům umožněno udělovat pokuty z výše obratu firmy. Česká republika je specifická v tom, že máme i malé operátory, kteří přinášejí internetové připojení do malých vesnic. Naše pokuty nemohou být pro takové firmy likvidační. Dovedu si ale představit, že bychom mohli provinivším se mobilním operátorům udělovat pokuty ve výši procent z obratu. To také prosazujeme do novely zákona o elektronických komunikacích, kterou chystá ministerstvo průmyslu. Nynější zákon, kterým se ČTÚ řídí, je starý 12 let. Sice se v některých částech měnil, ale výše pokut zůstala stejná.
HN: Poprvé se drahá mobilní data stala i viditelnou politickou otázkou. Kromě premiéra chce situaci zákazníků zlepšit také ministr průmyslu Jan Mládek. Pomůže snížit ceny i politický tlak?
Zájem politiků je naprosto legitimní. Všichni používáme mobilní telefon a televizi. Na začátku je ovšem potřeba, aby politici pochopili fungování trhu. Je nutné třeba napravit ten legislativní zmetek o jednostranné změně smlouvy ze strany operátora. Dnes si smlouvu může snadno měnit. Chceme ale, aby zákazník v tomto případě od ní mohl snadno odstoupit.
HN: V nejbližší době se bude konat další aukce na nové sítě 5G. Je šance, že by na trh vstoupil další operátor?
Máme potvrzen zájem nejen od jednoho, ale hned od tří firem, které by se mohly připojit k hlavním hráčům na trhu. Kdo to je, nemohu zatím komentovat.
HN: Zaznívají obavy, že by se velká trojka mohla aukci pokusit zabetonovat, aby zabránila příchodu čtvrtého operátora. Jak tomu zabráníte?
Jejich podmínky obstrukčního charakteru, že by třeba operátoři měli frekvence 25 místo 15 let, jsme odmítli.
HN: Kdy by se tedy mohli čeští spotřebitelé dočkat levnějších mobilních dat?
Chcete po mně určitě přesné datum. To vám ale nemohu říct. Z mého pohledu jsou nyní klíčové tři aktivity. Snížení velkoobchodní ceny za datové služby, o které se musí přihlásit virtuální operátoři. Tím se zvýší konkurence a bude větší tlak na zlevňování. Dále je podstatná úspěšná aukce na 5G síť. A zatřetí musí operátoři najít odvahu a nabízet služby pro 21. století. Když se podíváte třeba na mobilní firmy ve Finsku, které nabízejí neomezená data, je vidět, že na takové nabídky nedoplácejí a nepohybují se v červených číslech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist