Americký autor kriminálních thrillerů Dennis Lehane je známý především jako autor úspěšných filmových předloh. Snímky Sbohem, baby, Tajemná řeka nebo Prokletý ostrov, režírované Benem Affleckem, Clintem Eastwoodem, respektive Martinem Scorsesem, zaznamenaly značný ohlas. Úspěšné bylo rovněž Affleckovo filmové zpracování Lehaneho románu Pod rouškou noci, který loni v českém překladu vydalo nakladatelství Paseka.
To nyní přivedlo na tuzemský trh jeho volné pokračování nazvané Zmizelý svět, součást volně navazující mafiánské série.
Příběh nového románu se odehrává na Floridě v době druhé světové války. Ta se zde, v jihovýchodním výběžku Spojených států, projevuje jen ve slabých ozvěnách a − mimo jiné − trochu mění pole, na němž operují zločinecké gangy, které se neomezují jen na poloostrov, ale plynule rozšiřují své působení také na Kubu. Karibský ostrov je stále ještě přístupný a jeho metropole Havana pro mnohé představuje útočiště v problémech.
Lehane je zdatný vypravěč a dokáže čtenáři připravit atraktivní koktejl. V něm samozřejmě nesmí chybět legendární postavy amerického zločinu, jako je například Meyer Lansky. Zmíněn je tu dokonce král amerických mafiánů Lucky Luciano, přičemž zbytek obsazení doplní více či méně fiktivní postavy, mnohé samozřejmě vystavěné na reálných předobrazech.
Jistý melancholický půvab se skrývá již v názvu, jenž ovšem román výrazně vystihuje. Líčí svět zločinu, který je sice neobyčejně krutý − jak ostatně organizovaný zločin bývá −, zároveň však v sobě nese cosi starosvětského. Takový svět se díky nesčetným románům, filmům, ale rovněž knihám literatury faktu stal legendou. Také proto vnímá čtenář kruté násilí s odstupem − jako kdyby se odehrávalo v mýtu. Románovou klasikou takových vyprávění se stal Kmotr Maria Puza a Lehane se na něj pokouší navázat.
Úkol je to těžký, nicméně autor Zmizelého světa se ho zmocnil se ctí. Pravda, ve srovnání s Kmotrem vystoupí do popředí některé aspekty, v nichž se Dennis Lehane nemůže Puzovi rovnat − ale to spíš svědčí o mimořádné síle Kmotra než o Lehaneho nedostatečnosti.
Zmizelý svět není tak "kmotrovsky" sevřený a jednotlivé epizody provázané, neobjeví se tu natolik silná postava, jako je v Kmotrovi don Corleone, ani vykreslení osobní proměny jeho nejmladšího syna Michaela Corleoneho. Ve všem ostatním je však Lehane vynikající.
Dennis Lehane
Zmizelý svět
2017, Nakladatelství Paseka, přeložil David Petrů, 288 stran, 299 korun
Ústřední postavou Zmizelého světa je bývalý boss Joe Coughlin. Ten v krvavé válce gangů přišel o manželku, zůstal sám s malým synem a jeho jedinou starostí je péče o něj. Vycouvat z mafiánského byznysu však není jednoduché. Joe je znepokojen zjevením přízraku malého chlapce, který ho začíná pronásledovat, ke klidu mu nepřidá ani informace od odsouzené členky zločineckého gangu, že si někdo objednal jeho vraždu.
Do toho vychází najevo Coughlinův milenecký vztah s ženou místního starosty, takže protagonista se ve městě stává personou non grata. V tomto okamžiku začíná Joe Coughlin jednat pragmaticky a podniká vše pro to, aby přežil a především ochránil syna. Po sérii zvratů a nečekaných odhalení mu ale nezbývá nic jiného než útěk na Kubu.
Dennisi Lehanemu se daří dávkovat napětí a příběh vystupňovat. Joe Coughlin není na začátku knihy protagonistou, s nímž by čtenář soucítil. Strhující děj a zoufalý boj o přežití však tuto perspektivu postupně mění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist