Energiewende neboli obrat v energetice. To je zjednodušeně charakteristika německé energetické politiky, jejíž věhlas a význam dávno překročil hranice sektoru energetiky i Německa. V samotném Německu se dokonce Energiewende stala doslova novou politickou ideologií, kterou dlouhodobě podporuje naprostá většina občanů. Jejím cílem je ekologický a trvale udržitelný rozvoj. Zajistit ho má přechod od fosilních a jaderných elektráren směrem k obnovitelným zdrojům energie s důrazem na redukci spotřeby energie a její hospodárné a šetrné využívání. V tomto duchu se na konci minulé dekády zavázala spolková vláda k výrazné redukci emisí skleníkových plynů, a to i nad rámec cílů přijatých EU. V roce 2011 po neštěstí ve Fukušimě se němečtí politici dokonce rozhodli do roku 2022 postupně zcela ukončit využívání všech jaderných elektráren na svém území.

Před pár dny nová německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová na jedné z energetických konferencí v Německu poměrně otevřeně a překvapivě zhodnotila
dosavadní výsledky v této oblasti takto:

"Čistě národní Energiewende nefunguje na liberalizovaném evropském trhu."

Okamžitě ale dodala, že jde o úspěšnou energetickou politiku, kterou je potřeba pozvednout na evropskou úroveň. Jak také jinak?

A tady vyvstávají klíčové otázky: Je německá Energiewende opravdu úspěšná? Je v souladu s energetickou politikou EU nebo je to pro Němce zase jen cesta, jak Evropě popřípadě regionu vnutit svou národní a zároveň poměrně extrémní energetickou politiku? Je to energetická politika, kterou bychom měli následovat, nebo dokonce si nechat bez obav vnutit?

Tyto a další otázky by si měli položit zejména politici a odborníci v oblasti energetiky ze zemí přímo sousedících s Německem. Především pak Češi a Slováci, již jsou svou závislostí na Německu a svou geografickou polohou důsledky Energiewende doslova obklopeni.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se