Když džihádisté z Islámského státu obsazovali a pustošili severní Irák, nejvíc na to doplatily statisíce místních jezídů. Zajaté muže extremisté často popravovali a ženy si pak odváděli s sebou jako sexuální otrokyně.

Teď radikálové ustupují a do oblasti se vracejí původní obyvatelé včetně žen, které si ze zajetí často nesou hluboká traumata. Hlavně jim, ale i dalším postiženým členům této náboženské komunity mají pomoci školení psychoterapeuti, které chce zajistit české ministerstvo zahraničí.

"Ještě na to nemáme projekt, máme ale velkou vůli to udělat a hledáme k tomu peníze," vysvětlil velvyslanec v Iráku Jan Vyčítal. Terapeuty by české úřady chtěly najít a proškolit přímo na místě, v krajním případě by je vyslaly z Česka. To by ale musely zároveň vyřešit otázku jazykové bariéry.

"Chceme pomáhat, zapadá to do konceptu pomoci, kterou už poskytujeme," potvrdil náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja. Peníze podle něj může poskytnout samo ministerstvo zahraničí z rozpočtu, který má pro podobné účely vyhrazený. Hledá se teď také vhodný člověk, který by iniciativu v Iráku řídil.

S nápadem přišel místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) poté, co se loni v Praze sešel se zástupci jezídské menšiny. "Největší problém, kterému jezídové čelí, jsou traumata z toho, co prožili. Potřebují psychoterapeutickou podporu a také někoho, kdo by se jim věnoval, což není jednoduchá věc," popsal Bartošek. "Je důležité, aby se do jejich oblasti vrátil život," dodal.

Jezídů žije v Iráku zhruba půl milionu, velké komunity se nacházejí také v Turecku nebo Sýrii. Jde o etnické Kurdy, kteří se ale pokládají za samostatný národ. Od ostatních Kurdů se liší náboženstvím, ve kterém se mísí prvky hinduismu, judaismu, křesťanství, islámu nebo šamanismu. Vyznavači jiných náboženství je často pronásledovali, protože je považují za uctívače ďábla.

Česká republika pomáhá válkou postiženým zemím na Blízkém východě už několik let. Loni například schválila okamžitou pomoc pro Irák a Sýrii ve výši 15 milionů korun. Pomáhat chce lidem v zemích, z nichž pocházejí, aby nemuseli utíkat do Evropy. Do pomoci patří mimo jiné výcvik íránských vojenských pilotů, který probíhá na českém území.

Úřady teď zvažují další malé projekty, jak by se dalo pomoct lidem, kteří se na severu Iráku postupně vrací do míst, kde bydleli před válkou. "Jedním z projektů může být truhlářská dílna. Chceme pomoct těm lidem vrátit se k normálnímu životu. Je potřeba dostat do těch míst vodu, protože je vše zničené a bez ní se tam nedá existovat," naznačuje další možné směřování pomoci místopředseda sněmovny Bartošek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist