Ministerstvo životního prostředí řízené Richardem Brabcem (ANO) musí vysvětlovat, zda při vyšetřování ekologické havárie v Přerově z roku 2014, která je kladena za vinu firmě Precheza, nevyhovělo byznysovým zájmům miliardáře Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO. Do jím založeného koncernu Agrofert, nedávno převedeného do svěřenských fondů, Precheza patří.

Podle informací Hospodářských novin totiž Brabcův úřad v minulých týdnech dramaticky snížil pokutu pro chemičku. Z původních sedmi milionů korun, o kterých původně rozhodla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), na pouhých 0,5 milionu.

"Musel bych být ale úplný šílenec, blázen, kdybych se v tom osobně jakkoliv angažoval. O snížení té pokuty jsem v odvolacím řízení nerozhodl já, nýbrž autonomní správní orgán - naše oblastní pracoviště v Olomouci. A pokud s tím někdo nebude spokojen, ve věci nakonec rozhodne soud," uvedl k tomu ministr Brabec, který v minulosti z pozice generálního ředitele vedl chemičku Lovochemie, což je v rámci skupiny Agrofert sestra Prechezy. Vicepremiér Andrej Babiš se k věci dosud nevyjádřil, ač byl o to také žádán.  

"Už když pan Brabec do funkce nastupoval, říkal jsem, že je ve střetu zájmů. Ačkoliv o tomto případu nemám žádné bližší informace a nemohu tedy vynášet kategorické soudy, teď se názorně ukazuje, o jaké střety může jít," komentuje kauzu někdejší ministr životního prostředí za Zelené Martin Bursík. Přimlouvá se za to, aby ministerstvo své rozhodnutí ve věci Prechezy důkladně objasnilo a vyvrátilo tak podezření, že jedná v zájmu skupiny Agrofert, nikoliv občanů.    

Špatný odhad počasí?

Prošetřovaná událost se odehrála v noci z 28. na 29. října 2014. Automatizovaná měřící stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Přerově tehdy zaznamenala v ovzduší nebývalé hodnoty jedovatého oxidu siřičitého. Vrchol přišel krátce po půlnoci, kdy byla naměřena koncentrace 12 687 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit - 350 mikrogramů - byl tak překročen 36 krát.

Co je Precheza?

Kořeny přerovské chemičky sahají do roku 1897. Původně se jmenovala "První moravská rolnická továrna akciová na soustředěná hnojiva a lučebniny v Přerově".

Vstup Agrofertu

Firma dnes patří do holdingu Agrofert, který založil Andrej Babiš. Agrofert do firmy majetkově vstoupil už v roce 1996, po roce 2005 začal vykupovat akcie minoritních akcionářů.

Hlavní produkty

Nejdůležitějším výrobkem je titanová běloba, používaná například jako barvivo v potravinářství. Před lety ji firma zkoušela vyrábět i v Číně. Neúspěšnou miliardovou investici Babiš dodnes uvádí jako příklad, jak jej čínští partneři podvedli. Precheza vyrábí i technickou kyselinu sírovou.

Klíčový člověk

Hlavní slovo v představenstvu firmy má dnes Zbyněk Průša, který je zároveň jedním ze dvou správců Babišova majetku, převedeného v únoru do svěřenských fondů.

Podle tehdejších zpráv někteří lidé ve městě, kteří byli tou dobou vzhůru, začali pociťovat dýchací potíže, Přerovem se šířil zápach. První ve věci začali konat místní policisté, hasiči až později, jelikož informace k nim údajně doputovala až s dvouhodinovým zpožděním. Nad ránem se už naměřené hodnoty začaly vracet do normálu. Úředníci přesto vyzývali školy a domy seniorů, aby omezily větrání a pohyb venku. Svolána byla i přerovská bezpečnostní rada.

Za zdroj znečištění byla úřady okamžitě označena místní chemička Precheza. Podnik patřící do skupiny Agrofert Andreje Babiše je i producentem kyseliny sírové a událost se odehrála přesně v době, kdy továrna po technologické odstávce spojené s opravou výměníku tepla výrobu kyseliny znovu rozjížděla.

Patrně ale podcenila aktuální rozptylové podmínky a nástup inverze. Sama chemička ihned po incidentu referovala o nečekané změně počasí, byť prý nájezd výroby probíhal přesně v souladu s metodikou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.