Ministerstvo životního prostředí řízené Richardem Brabcem (ANO) musí vysvětlovat, zda při vyšetřování ekologické havárie v Přerově z roku 2014, která je kladena za vinu firmě Precheza, nevyhovělo byznysovým zájmům miliardáře Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO. Do jím založeného koncernu Agrofert, nedávno převedeného do svěřenských fondů, Precheza patří.
Podle informací Hospodářských novin totiž Brabcův úřad v minulých týdnech dramaticky snížil pokutu pro chemičku. Z původních sedmi milionů korun, o kterých původně rozhodla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), na pouhých 0,5 milionu.
"Musel bych být ale úplný šílenec, blázen, kdybych se v tom osobně jakkoliv angažoval. O snížení té pokuty jsem v odvolacím řízení nerozhodl já, nýbrž autonomní správní orgán - naše oblastní pracoviště v Olomouci. A pokud s tím někdo nebude spokojen, ve věci nakonec rozhodne soud," uvedl k tomu ministr Brabec, který v minulosti z pozice generálního ředitele vedl chemičku Lovochemie, což je v rámci skupiny Agrofert sestra Prechezy. Vicepremiér Andrej Babiš se k věci dosud nevyjádřil, ač byl o to také žádán.
"Už když pan Brabec do funkce nastupoval, říkal jsem, že je ve střetu zájmů. Ačkoliv o tomto případu nemám žádné bližší informace a nemohu tedy vynášet kategorické soudy, teď se názorně ukazuje, o jaké střety může jít," komentuje kauzu někdejší ministr životního prostředí za Zelené Martin Bursík. Přimlouvá se za to, aby ministerstvo své rozhodnutí ve věci Prechezy důkladně objasnilo a vyvrátilo tak podezření, že jedná v zájmu skupiny Agrofert, nikoliv občanů.
Špatný odhad počasí?
Prošetřovaná událost se odehrála v noci z 28. na 29. října 2014. Automatizovaná měřící stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Přerově tehdy zaznamenala v ovzduší nebývalé hodnoty jedovatého oxidu siřičitého. Vrchol přišel krátce po půlnoci, kdy byla naměřena koncentrace 12 687 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit - 350 mikrogramů - byl tak překročen 36 krát.
Kořeny přerovské chemičky sahají do roku 1897. Původně se jmenovala "První moravská rolnická továrna akciová na soustředěná hnojiva a lučebniny v Přerově". Vstup Agrofertu Firma dnes patří do holdingu Agrofert, který založil Andrej Babiš. Agrofert do firmy majetkově vstoupil už v roce 1996, po roce 2005 začal vykupovat akcie minoritních akcionářů. Hlavní produkty Nejdůležitějším výrobkem je titanová běloba, používaná například jako barvivo v potravinářství. Před lety ji firma zkoušela vyrábět i v Číně. Neúspěšnou miliardovou investici Babiš dodnes uvádí jako příklad, jak jej čínští partneři podvedli. Precheza vyrábí i technickou kyselinu sírovou. Klíčový člověk Hlavní slovo v představenstvu firmy má dnes Zbyněk Průša, který je zároveň jedním ze dvou správců Babišova majetku, převedeného v únoru do svěřenských fondů.
Podle tehdejších zpráv někteří lidé ve městě, kteří byli tou dobou vzhůru, začali pociťovat dýchací potíže, Přerovem se šířil zápach. První ve věci začali konat místní policisté, hasiči až později, jelikož informace k nim údajně doputovala až s dvouhodinovým zpožděním. Nad ránem se už naměřené hodnoty začaly vracet do normálu. Úředníci přesto vyzývali školy a domy seniorů, aby omezily větrání a pohyb venku. Svolána byla i přerovská bezpečnostní rada.
Za zdroj znečištění byla úřady okamžitě označena místní chemička Precheza. Podnik patřící do skupiny Agrofert Andreje Babiše je i producentem kyseliny sírové a událost se odehrála přesně v době, kdy továrna po technologické odstávce spojené s opravou výměníku tepla výrobu kyseliny znovu rozjížděla.
Patrně ale podcenila aktuální rozptylové podmínky a nástup inverze. Sama chemička ihned po incidentu referovala o nečekané změně počasí, byť prý nájezd výroby probíhal přesně v souladu s metodikou.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.