Firmy se tak dlouho soustřeďovaly na to, jak se přizpůsobit mileniálům, až úplně přehlédly, že na trh práce pomalu nastupuje úplně jiná generace. Zatímco pro současné dvacátníky a třicátníky je svět místem plným nekonečných příležitostí, pro jejich nástupce je to spíše noční můra. Podle průzkumu britské ekonomky Noreeny Hertzové jsou dnešní teenageři velmi úzkostliví. Bojí se terorismu, klimatických změn, nezaměstnanosti i dluhů.
"Chronicky také nedůvěřují velkým firmám. Jen šest procent z nich si myslí, že korporace se chovají správně," uvedla Hertzová v rozhovoru, který dala HN během berlínské konference Spotlight o budoucnosti světa práce, pořádané společností Konica Minolta.
HN: Podle vašeho průzkumu jsou lidé ve věku 14 až 21 velmi pesimističtí a nedůvěřiví. Čím je to dáno?
Zatímco mileniálové vyrůstali v době ekonomického růstu, mladší generace naopak během svého dospívání zažívala hospodářský pokles a viděla, jak rodiče přicházejí o práci. Formovala ji také rostoucí hrozba terorismu. Prostřednictvím svých iPhonů byli dnešní dospívající svědky bombardování, poprav i násilných vražd. Svět proto vnímají jako nebezpečné místo plné existenciálních rizik. I z toho důvodu je nazývám generací K podle Katniss Everdeenové, hrdinky postapokalyptické románové trilogie pro teenagery Hunger Games. Všeobecně je ale známá spíše pod označením generace Z.
Autorka bestsellerů o světě technologií, ekonomka a poradkyně špičkových manažerů a politiků po celém světě. Její knihy jako The Silent Takeover, I.O.U.: The Debt Threat či Eyes Wide Open byly vydány ve dvaadvaceti zemích světa. Od loňského roku pracuje také pro ekonomickou redakci britského mediálního domu ITN.
HN: Čeho všeho se tedy generace K bojí?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.