Vládní krize se přiblížila k rozuzlení. Vedení hnutí ANO vybíralo v noci na středu ze tří kandidátů, kteří by mohli nahradit Andreje Babiše na postu ministra financí. Nominaci potvrdil poslanec Ivan Pilný. Dalšími kandidáty jsou podle České televize ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ve středu by měl Babiš premiéru Bohuslavu Sobotkovi jméno kandidáta ANO, zřejmě již posledního, oznámit.

Sobotka začátkem týdne odmítl Babišův návrh, aby se novou ministryní stala dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Trojici nových kandidátů lze chápat jako vstřícné gesto ANO, byť poslední. Bývalý zakladatel české pobočky Microsoftu Pilný by ČSSD jako ministr nemusel vadit, protože nebyl svázán s koncernem Agrofert. Totéž platí i pro Šlechtovou a Pelikána.

komentář: Sobotkův symbolický útok na Zemana

Pokud by Sobotka a ČSSD s novým jménem ministra financí souhlasili, vyřešil by se klíčový problém sporu. Zároveň by se zúžil manévrovací prostor pro prezidenta Miloše Zemana, jenž by byl po návratu z Číny postavený před hotovou věc.

"Chceme, aby ještě před příjezdem pana prezidenta z Číny bylo jasno, že v rámci koalice máme dohodu a vláda po výměně ministra financí může pokračovat," řekl Babiš.

Že je překonání krize reálné, potvrzují informace, podle nichž mají ČSSD i ANO zájem na pokračování koalice. "Všichni chtějí co nejrychleji uklidnit situaci, pokračování v konfliktu by v dlouhodobé perspektivě nikomu nepřineslo body. Samozřejmě, každá strana chce být v dané chvíli vítězem, ale vědí, že musí být konstruktivní," řekl HN zdroj patřící do úzkého kruhu premiérových poradců.

Sobotka mnohé překvapil, když ve vypjatých chvílích projevil odolnost, předvedl nečekané tahy s návrhem na demisi, jejím zpětvzetím a následným návrhem na odvolání Babiše. Zároveň stmelil svoji stranu vůči Zemanovi a dočkal se toho, že proti oběma jeho soupeřům vyšly do ulic demonstrovat tisíce až desetitisíce lidí. Odmítnutím dalšího kandidáta ANO na ministra financí poté, co odmítl Richarda Brabce a Alenu Schillerovou, by ale Babišovi nedal jinou možnost než úplně odejít z koalice. Podle lidí kolem Sobotky chce šéf ČSSD místo toho dovládnout až do říjnových voleb a snažit se těžit z role "zodpovědného" premiéra. Cílem je být teprve třetím předsedou vlády – po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi –, který by vydržel ve funkci celé čtyřleté volební období.

Na bojovnosti v posledních dnech ubral také šéf ANO, byť donedávna sveřepě odmítal, že by měl z vlády odejít. Ještě včera po poledni ho poslanecký klub hnutí vyzval, aby trval na jmenování své náměstkyně Schillerové, zhruba ve stejné době už ale Babiš oznámil, že má místo sebe další tři kandidáty.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se