Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách znamenalo velkou vzpruhu pro akciové burzy i dolar. Investoři sázeli na to, že americká ekonomika díky snížení daní a rozsáhlým investicím do infrastruktury přidá na tempu. Ale nyní přišlo rozčarování. Impulzivní prezident si svými výroky a chováním nadělal spoustu problémů. Natolik závažných, že je nemohou pominout ani finanční trhy.
Západní média dokonce píší o "washingtonském chaosu" nebo o "Trumpově politickém marasmu". Značné pozdvižení vyvolala úterní zpráva, podle které prezident zasáhl do činnosti Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Jeho šéfa Jamese Comeyho měl požádat, aby FBI přestala vyšetřovat, zda bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn před prezidentskými volbami udržoval důvěrné kontakty s ruskými činiteli.
Trump ještě přilil olej do ohně, když 9. května Comeyho odvolal z funkce. To vyvolalo značnou kritiku i uvnitř jeho Republikánské strany. Prezident, který také předal ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi důvěrné informace o činnosti a záměrech Islámského státu, se ocitl pod tvrdým tlakem. V krajním případě mu hrozí ústavní žaloba a zproštění úřadu.
"Washingtone, máme problém," glosuje Mike van Dulken z brokerského domu Accendo Markets. Podle něj i dalších analytiků současný výprodej akcií na newyorské Wall Street způsobily právě uvedené kontroverzní prezidentovy činy. Mezi investory sílí pochybnosti, že bude schopen prosadit svůj hospodářský program. "Skandál spojený s Trumpovým pokusem ovlivnit federální vyšetřování v lepším případě znamená, že se plnění jeho plánů zpozdí, v nejhorším případě z nich nebude nic," komentuje David Madden z on-line brokerského domu CMC Markets.
ČÍM PREZIDENT USA ZNERVÓZŇUJE INVESTORY A OBCHODNÍ PARTNERY
Poté co akciové burzy v USA několik měsíců skoro bez přestání rostly, nastal tento týden zlom. Klíčový Dow Jonesův index ve středu ztratil přibližně 1,8 procenta a končil na 20 606 bodech. Jde o největší denní ztrátu od loňského září. Stejnou ztrátu utrpěl širší index S&P 500, který skončil na 2357 bodech. Uvedené indexy byly v červených číslech také při zahájení včerejšího obchodování.
To, že se Trump ocitl v úzkých, je znát také na kurzu dolaru. Index vyjadřující vývoj americké měny vůči šesti ostatním klíčovým měnám během středy klesl o 0,6 procentního bodu na 97,49 bodu. "To, co dolar po Trumpově nástupu získal, je pryč," podotýká Ulrich Leuchtmann z německé Commerzbank.
Zmíněný dolarový index se začátkem letošního ledna dostal na 14leté maximum 103,82 bodu. Nahoru ho "vystřelila" očekávání trhů, že americká ekonomika díky Trumpovým chystaným opatřením zrychlí tempo. Dolar ztrácel také v úvodu včerejšího obchodování. Kurz potom pookřál po několika příznivých zprávách z USA, například o klesajícím počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Ale vyhlídky dolaru jsou nyní krajně nejisté. "Myslím, že sestup dolaru nějaký čas ještě potrvá, neboť Ameriku čekají další skandální zjištění," míní Leuchtmann.
Vývoj na burzách v USA nahrává Evropě. Investoři tam loni z akciových fondů stáhli přes 100 miliard dolarů, a to především v důsledku politické nejistoty. Ale poté, co populisté neuspěli v parlamentních volbách v Nizozemsku, prezidentských ve Francii a výrazně se zlepšily volební vyhlídky kancléřky Angely Merkelové, starému kontinentu začali opět více věřit.
ČÍM PREZIDENT USA ZNERVÓZŇUJE INVESTORY A OBCHODNÍ PARTNERY
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist