Pomoc Řecku se odkládá, ministři eurozóny se na ní nedokázali shodnout. Věří ale, že na dalším jednání v polovině června to už zvládnou. Musí, protože v červenci by mělo Řecko splatit další část svého obrovského dluhu a nemá z čeho. To je ovšem také jediný důvod, proč mu nakonec eurozóna peníze pošle − aby dokázala, že když pomáhá, dostane peníze zpátky. Protože jiný důvod k dohodě neexistuje − Německo nechce poslat peníze, pokud se programu neúčastní MMF, a ten zase trvá na tom, že bez oddlužení, ke kterému se nikdo nemá, nedává pomoc Řecku smysl. Řekové mezitím přijali další balík úsporných opatření, která mají ujistit věřitele, že to myslí skutečně vážně, ovšem jejich ekonomika se v mezičase vyjednávání opět propadá. Řecký ministr financí Euclid Tsakalotos (na snímku během jednání v Bruselu) má prostě plnou hlavu starostí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru