Možná cesta, jak se vymanit z nového zákona o zákazu kouření, je přeměna hospody na soukromý klub. Touto cestou například vznikl spolek Klub labužnických pohodářů. Ten už několik let radí zejména malým vesnickým hospodám, jak se vyhnout státnímu dohledu. "Někdo to prezentuje jako díru v zákoně. Je to ale jen systém občanského sdružování, které tady fungovalo už za minulého režimu," řekla členka spolku Dagmar Krylová, na niž se provozovatelé obracejí se žádostí o radu, jak udělat ze své hospody soukromý klub. Podle jejích slov už jich byly desítky a s každým omezením ze strany státu jich přibývá.

vše o zákazu kouření na jednom místě

Podle Krylové stačí, když se lidé dohodnou, že se scházejí na šachy nebo šipky, a když mají takové stanovy spolku, které umožňují také kouření v prostorách klubu. "Prostě se ve vesnici domluví, že se složí na pivo nebo jídlo, a už je to stejné, jako když si pozvete partu kamarádů domů," doplnila Krylová. Ta už radí provozovatelům malých vesnických hospod přes deset let. Původně to bylo proto, aby hospůdky nezanikly, pak se na ni začali hospodští obracet kvůli elektronické evidenci tržeb, když jim hrozil konec. Další strach přinesl zákaz kouření.

Obavy z toho, co zákaz přinese, však nemají jen majitelé hospod na vesnicích. Týká se i velkých podniků, kde očekávají prudký pokles návštěvnosti. Způsob, jak se vyhnout dopadům zákazu kouření, hledá například i majitel kulečníkového klubu Harlequin v Praze Pavel Halamka.

400 popelníků

hodlá rozdat lidem radnice na Praze 1. Budou součástí propagační akce, která má přesvědčit kuřáky o tom, že odhazovat nedopalky na zem škodí lidem ve městě, a tedy i jim samotným.

Protože cigaretový dým, vznášející se nad zeleným suknem, podle něj ke kulečníku patří, dohodl se s majitelem objektu na investici 2,5 milionu korun do špičkové vzduchotechniky. "Chtěl jsem, aby se tu mohlo kouřit, a přitom nikdo neodcházel domů načichlý kouřem. Za to se mi zvedl měsíční nájem o dvacet tisíc korun," řekl Halamka.

Podle něj dopadne na kulečníkový klub zákaz kouření více než na běžné podniky. "Od rozehraného kulečníku vám nikdo nebude odcházet ven. To sem raději přestanou chodit," dodal provozovatel klubu, který je sám nekuřák.

Také on začal uvažovat o přeměně podniku na soukromý klub. Po debatě s právníky však hledá jiné cesty. "Při myšlence na soukromý klub jsme narazili na několik problematických věcí. Zkoušíme proto dál hledat nějaké řešení s právníky," dodal Halamka, který už je smířený s tím, že ode dneška začne splácet obří investici do klimatizace jako zcela zbytečnou.

Obavy ze zákona, který má zajistit čisté ovzduší všem návštěvníkům restaurací a kaváren, však mají i lidé, kteří bydlí v blízkosti hospod či dokonce přímo nad nimi. Představa, že před hospodou budou neustále postávat rozjaření kuřáci, kteří po šesti pivech už ztratili přehled o hlasitosti svého hovoru a neustále vypouštějí kouř směrem k oknům obyvatel bytů, mnohé z nich děsí.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se