Politiku Česka v Evropské unii bude mít na starosti Aleš Chmelař. Vláda by tohoto ekonoma měla na své středeční schůzi jmenovat novým státním tajemníkem pro evropské záležitosti. Chmelař to potvrdil HN. Ve funkci nahradí Tomáše Prouzu.
Úkolem státního tajemníka je zajistit, aby Česko v Bruselu mluvilo jedním hlasem, tedy koordinovat postoje jednotlivých ministerstev. Zároveň prosazuje české priority například při přípravě vrcholných summitů premiérů či prezidentů zemí EU.
Podle Chmelaře je klíčovým zájmem Česka zůstat aktivním členem unie. "K Evropské unii máme alternativu: stát se takovou středoevropskou Ukrajinou. Vidíme, jak dnes vypadají státy východní Evropy nebo Balkánu, které nejsou v EU. Výkon hospodářství leckdy mají menší než v 80. letech a mnohé z nich jsou existenčně ohrožené," upozorňuje Chmelař.
Ekonom, má bakalářský titul z pařížské univerzity Sciences Po a magisterský z London School of Economics. Působil jako analytik v bruselském Centre for European Policy Studies, které patří k nejprestižnějším think-tankům na světě. Od roku 2014 pracuje na Úřadu vlády, nejdřív jako vedoucí Oddělení strategií a trendů EU, pak jako ředitel Odboru koordinace hospodářských politik EU. Specializuje se na hospodářskou a měnovou politiku v Evropské unii, eurozónu a evropskou integraci postkomunistických zemí. Mluví anglicky, francouzsky a německy. Je řadovým členem ČSSD. S manželkou má syna.
Nový státní tajemník si nemyslí, že by ohledně EU na české politické scéně existovaly zásadní rozpory. Vládní strany se s velkou většinou opozice shodnou, že Česko by mělo být členem unie, což je podle něj nejdůležitější. "V Česku se neshodujeme v podstatě na detailech − jaké pravomoci by EU měla mít, jak moc by se měla integrovat. To je přirozené. Ohledně toho, že v EU máme být, je tu konsenzus docela silný," tvrdí Chmelař.
Zároveň ale zdůrazňuje, že by Česko nemělo skončit na okraji EU. Je v jeho zájmu zapojit se do další integrace, kterou prosazuje nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Chmelař je, mimochodem, absolventem stejné univerzity jako Macron, pařížské Sciences Po.
Chmelař tak nesouhlasí s postojem ODS, podle které by Česko mělo zůstat mimo eurozónu i řadu dalších společných politik. "Můžeme si říkat, to je skvělé, že nám do toho nikdo, s prominutím, nekecá. Ale když se Německo s ostatními dohodne třeba na tom, že v Evropě bude určitá energetická koncepce, tak se jí, vzhledem k tomu, jakou máme reálnou sílu, prostě budeme muset přizpůsobit. A nebudeme mít přitom možnost podílet se na její podobě. Jistě, ani tak neprosadíme vše, co chceme. Ale je to poprvé v české historii, co se na náš názor někdo ptá a dává nám hlasovací právo, abychom to ovlivnili. Je na nás, jak toho dokážeme využít," tvrdí Chmelař.
Česku mnozí vyčítají, že v rámci unie není schopné jasně vysvětlit, co vlastně chce, a své zájmy následně prosazovat. Chmelař se této kritice nebrání. "Tyto dva světy, Česko a Brusel, si vážně nerozumí. Ale často to je pouze kvůli tomu, že komunikují jinak, věcně takové rozdíly nejsou," myslí si. Doufá, že by mohl ke vzájemnému lepšímu porozumění přispět, protože má zkušenost jak z práce na českém Úřadu vlády, tak z Bruselu, kde působil mimo jiné jako analytik v prestižním think-tanku Centre for European Policy Studies.
Před nástupem do státních služeb Chmelař o EU psal odborné i publicistické články. V nich prosazoval další evropskou integraci nebo český vstup do eurozóny. Jeho osobní názory jsou tedy proevropštější než česká vládní politika. Problém v tom však nevidí: "Mou prací je vykonávat službu státu a uskutečňovat politiku vlády."
Chmelař je řadovým členem ČSSD. Nemyslí si ale, že by to byla jakákoliv překážka pro jeho pokračování ve funkci, pokud po letošních volbách sociální demokraté z vlády odejdou. Post státního tajemníka je podle služebního zákona nepolitický, Chmelař ho obsadí jako vítěz výběrového řízení. Nevidí tedy problém ani v tom, kdyby se novým premiérem stal lídr hnutí ANO Andrej Babiš.
Chmelař má − na rozdíl od svého předchůdce − bezpečnostní prověrku. A stejně jako Tomáš Prouza hodlá být aktivní na sociálních sítích. Občanům chce ukázat, že "EU už dávno nejsou úředníci za kulatým stolem diskutující o množství dužiny v pomerančové šťávě". Skeptické Čechy plánuje přesvědčit, že v Bruselu se rozhoduje za české účasti v zájmu Česka i Evropy jako celku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist