Společnost RSJ, dříve hlavně obchodník s finančními produkty, vstupuje do stále nových oblastí byznysu. Investuje do nemovitostí, věnuje se zemědělství a chce těžit lithium.

Libora Winklera, spolumajitele a ředitele firmy RSJ, těší rozhodnutí z před pěti lety následovat takzvanou lithiovou horečku. Tu táhne poptávka po bateriích, které se používají třeba v mobilních telefonech či elektroautech. "Když se mě někdo zeptá, jestli budeme dělat také baterky, neumím ale zatím odpovědět," připouští Winkler v rozhovoru pro HN.

Povolovací procesy v Česku na nový druh těžby a zpracování této suroviny jsou podle něj zdlouhavé. "Vytipovali jsme si těžební haldy a skládky, u nichž jsme vsadili na to, že tam budou využitelné vzácné prvky − iridium a lithium. Povolení na sanaci první z výsypek máme, to druhé se stále řeší," popisuje aktivity RSJ v lokalitách u Cínovce a obce Horní Slavkov.

Investice do tohoto projektu stály RSJ zatím nižší stovky milionů korun. Společnost je však připravena do nového byznysu vložit mnohem vyšší částky.

Nejpravděpodobněji tak, že se přidá k dalším firmám, které mají o ložiska lithia v česko-německém pohraničí zájem. "Jde o subjekty, které se chtějí angažovat i v hlubinné těžbě, mohli bychom například investovat do jejich akcií," odkazuje Winkler na případnou spolupráci s firmou European Metals Holdings. Její akcie se obchodují na australské i londýnské burze a jediným jejím významnějším aktivem je právě průzkum ložiska u českého Cínovce.

SKUPINA RSJ V ČÍSLECH A PROJEKTECH

"Lidé, když mě potkávají, tak mi z legrace říkají lithiový magnáte, ale naše přítomnost v tom projektu je zatím spíše marginální," poznamenává Winkler. A dodává, že on jim pak v žertu odpovídá, že Elon Musk (zakladatel společnosti Tesla, lídr výroby elektroaut) už si u něj objednal na schůzku, ale že ji musel odmítnout, neboť nemá čas.

Do nemovitostí jako spoluinvestoři

RSJ se od svého založení věnovala zejména derivátovým obchodům na světových burzách. Působí tam jako takzvaný "market maker". Sofistikovaným systémem vypořádávání burzovních obchodů se snaží být protistranou pro ostatní účastníky trhu. Market makeři umísťují na burzu nabídky, že něco prodají a často i současně koupí. Tím na trh dodávají finanční sílu. RSJ se soustřeďuje hlavně na obchody s úrokovými sazbami.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se