Pákistánská dívka s národní vlajkou slavila včera společně se zástupy svých spoluobčanů na různých místech země sedmdesáté výročí nezávislosti. V zásadě podobný svátek, doprovozený i obdobnými scénami, oslavovala také sousední Indie, neboť oba státy vznikly ve své dnešní podobě 14. srpna 1947, v den, kdy skončila britská koloniální vláda. Zatímco dnes se slaví, tehdy se tento den v polovině srpna stal tragickým pro statisíce lidí. Ze strachu z diskriminace masivně prchali z jedné země do druhé a stali se terčem pogromů a systematického znásilňování. Vztahy mezi Indií, kde se většina obyvatel hlásí k hinduismu, a Pákistánem s převahou muslimů jsou dodnes i z tohoto důvodu napjaté

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru