Praxe, kdy obce běžně vymáhaly dluhy za popelnice po dětech, byla nemravná a absurdní. Dnes již víme, že takový postup byl v rozporu s ústavou. Neuvěřitelné bylo, že takto se obce domáhaly poplatků i po dětech, které v dané obci třeba nikdy nežily, protože vyrůstaly v dětském domově.

Děti, za něž rodiče neplatili, už nedluží za odpad. Mladých dlužníků ale přibývá

Neméně absurdní je však i situace, že tyto poplatky za malé děti rodiče neplatí a obec si místo toho, aby se nároku domáhala po zákonných zástupcích, počká a svůj nárok uplatní u dítěte až v dospělosti. Nejčastěji pak obce toto jednání omlouvaly povinností jednat s péčí řádného hospodáře. Ale opravdu má být třeba dvouleté dítě odpovědné za neodpovědné jednání svých rodičů? Každý soudný člověk řekne, že nikoliv.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se