Americký prezident Donald Trump ztrácí důležité příznivce. Důvod je přitom stejný, jaký už loni naznačila jeho volební kampaň. Tehdy mu trvalo několik týdnů, než se zřekl nabídnuté podpory ze strany Davida Dukea, bývalého šéfa otevřeně rasistické organizace Ku-klux-klan.
Už tehdy republikáni pochybovali, zda jejich kandidát nezachází ve snaze oslovit americké bílé nacionalisty a vyhraněnou pravici příliš daleko. A lidé z podnikatelské sféry Trumpa varovali, že jejich podpora končí na červené čáře rasismu.
Po sedmi měsících Trumpova pobytu v prezidentském úřadě stojí jeho příznivci před stejným dilematem. Mohou podporovat politika, který podceňuje nebezpečí bílého ultrapravičáctví, rasismu a neonacismu?
Důvodem je prezidentova reakce na události z minulého pátku v Charlottesville ve Virginii, kde na závěr demonstrace krajní pravice najel jeden z jejích účastníků, hlásící se k neonacismu, autem do protestujících příznivců levice.
Jedna žena zahynula a dalších dvacet lidí bylo zraněno.
"Vina je na mnoha stranách," prohlásil prezident o víkendu k tragickému incidentu. Pod tlakem okolí a palbou kritiky z řad republikánů o den později, v pondělí, svůj pohled modifikoval.
"Rasismus je zlo. Ti, kdo v jeho jménu způsobují násilí, jsou zločinci, včetně Ku-klux-klanu, bílých supramačistů (Američanů, vyznávajících nadřazenost bílé rasy − pozn. red.) a jiných skupin podněcujících nenávist," zacílil prezident na nebezpečí rasismu.
V úterý však už bylo opět všechno jinak. Prezident se vrátil ke svému názoru, že za násilí ve Virginii "nesou vinu obě strany". Od bývalého šéfa Ku-klux-klanu Dukea si za to prezident vysloužil pochvalu. Ve vzkazu na Twitteru prezidentovi poděkoval za "poctivost a odvahu říkat pravdu o Charlottesville a odsoudit levičácké teroristy".
Jenže s výjimkou skupin, propagujících extrémní názory, se Trump se svými postoji dostává do konfliktu s lidmi, kteří při něm dosud stáli.
Proti prezidentově výkladu událostí v Charlottesville se ohradili vůdčí republikáni v Kongresu.
"Musíme to říct jasně. Ideologie bílé nadřazenosti je zavrženíhodná. V tom nelze připustit žádnou morální dvojznačnost," uvedl Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů.
Podle senátora Marca Rubia, Trumpova soupeře z republikánských primárek, byl měl Trump incident z Charlottesville jasně pojmenovat "jako teroristický útok ze strany bílých supramačistů".
"Kongres od něho uteče. Každý normální člověk od něho uteče," citoval deník Wall Street Journal obavy nejmenovaného "prezidentova poradce", že Trump se ocitá v izolaci. Potvrzením těchto slov byl odchod několika významných představitelů amerického byznysu, kteří rezignovali na účast v Trumpově poradním sboru.
Už o víkendu odešel šéf farmakologického koncernu Merck Kenneth Frazier, dále prezidenta na protest opustili vedoucí manažeři společností Intel a Under Armour. V úterý se k nim pak přidal šéf největšího amerického prodejního řetězce Wal-Mart, který v USA zaměstnává přes 1,5 milionu lidí a kam chodí nakupovat právě ti Američané, kteří loni tvořili základ jeho vítězné voličské koalice.
Dosavadní spolupráce s prezidentem se pak v úterý zřekl také Richard Trumka, šéf největšího amerického odborového sdružení AFL-CIO. "Nemohu sedět v poradním orgánu prezidenta, který toleruje bigotnost a domácí terorismus," uvedl Trumka ke svému rozhodnutí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist