Kardinál Dominik Duka nejde pro silný výraz daleko. Když mluví o náhradním rodičovství, tvrdí, že jde v podstatě o otrokářství. Konzervativním lidem podle něj hrozí novodobá inkvizice, takže se raději stahují z veřejné debaty.

K prezidentu Miloši Zemanovi je naopak vstřícný. Zemanovi kritici zevnitř církve by měli jednat s vědomím, že kritizují hlavu státu, tvrdí Duka.

HN: Blíží se volby do Poslanecké sněmovny a z různých stran se objevily návrhy, že by mělo dojít k revizi církevních restitucí. Hovoří se například o zdanění finančních náhrad. Co na to říkáte?

Pokud jsem četl volební programy, zaznamenal jsem něco takového pouze u jedné strany, a to u komunistické. Spíš jde o případy, kdy o restitucích hovoří nějaký konkrétní politik. Nevěřím, že by to byl opravdový zájem voličů. Podle výzkumu veřejného mínění agentury Median zajímá téma církevních restitucí jen asi tři procenta obyvatel. Je to zákon, který uspěl i u Ústavního soudu. Jsou zde také smlouvy mezi vládou a církvemi. Revidovat zákon by znamenalo otevřít jednání, které by mohlo být velice nepříjemné pro všechny strany.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.