Když v roce 2012 zasáhl severovýchod USA hurikán Sandy, Kongres schválil pomoc za 60 miliard dolarů. Zahrnovala například i desetimiliardovou půjčku Státnímu protipovodňovému pojišťovacímu programu. Pátého září Kongres opět zasedne a zákonodárci budou muset projednat částku, kterou pokryjí následky hurikánu Harvey. Podle serveru Quartz by se mohla rovněž pohybovat v desítkách miliard dolarů. Nové výdaje ohrožují sen prezidenta Donalda Trumpa o zdi mezi Spojenými státy a Mexikem.
Trump sice dál trvá na tom, že Kongresem schválené výdaje musí obsahovat i peníze na výstavbu zdi, jenže kromě výdajů spojených s Harveym zákonodárci musí během září řešit také další finance na chod federální vlády a krátce poté bude ještě potřeba navýšit strop federálního dluhu.
Musíme mít zeď
Ještě před hurikánem hlava státu slibovala, že neschválí federální rozpočet, pokud nebude obsahovat i peníze na jeho zeď. Takový krok by byl nyní podle analytiků nepochopitelný. Paralyzování rozpočtu by znemožnilo veškerou nouzovou i další dlouhodobou pomoc zasaženým místům. Šlo by tak o prezidentovu politickou sebevraždu, upozorňuje politoložka Vanda Felbabová-Brownová z think-tanku Brookings Institution. Cena zdi se odhaduje na více než 21 miliard dolarů a tři roky práce.
◼ Hurikán Harvey si zatím vyžádal 35 obětí.
◼ Před hurikánem muselo uprchnout 32 tisíc lidí.
◼ Škody se odhadují na více než 100 miliard dolarů.
◼ V důsledku záplav rafinerií cena benzinu včera poprvé za dva roky překročila dva dolary za galon.
◼ Mimo provoz jsou rafinérské kapacity v rozsahu nejméně 4,4 milionu barelů za den.
Trump má však na svém twitterovém účtu jasno. "S Mexikem, jedním z nejkriminálnějších národů na světě, musíme mít zeď. Mexiko za ni zaplatí samo skrze náhrady nebo nějak jinak," napsal v neděli. Země přitom nabídla USA pomoc. Učinila tak i v roce 2005 po hurikánu Katrina. Tehdejší prezident George Bush ji přijal a mexické jednotky pomohly zachránit tisíce životů.
Mexiko v reakci na tweety současného šéfa Bílého domu v oficiálním prohlášení zopakovalo, že za žádnou fyzickou bariéru mezi státy platit nehodlá, zároveň vyjádřilo solidaritu s americkou vládou i občany. "Nabízíme pomoc i spolupráci americké vládě při řešení následků této přírodní katastrofy − jako by dobří sousedé ve zlých časech vždy měli," stojí v prohlášení. Nabídku přijal texaský guvernér Greg Abbott. Do Houstonu už vyslal své dobrovolnické jednotky také mexický Červený kříž.
Celé město pod vodou
Největší texaské město po zásahu nejsilnější bouře za posledních padesát let stále připomíná jezero. Hurikán Harvey sice zeslabuje, ale nad Texasem a Louisianou dál vytrvale prší. Očekává se, že rozsáhlé záplavy budou pokračovat až do konce týdne. Tisíce lidí musely utéct do bezpečí, obě ochranné nádrže jsou plné, hráz jedné z nich přetéká. Voda ohrožuje důležité ropné rafinerie. Živel ochromil dálnice, železnice a přístavy na pobřeží Mexického zálivu, které hrají klíčovou roli pro plynulý chod průmyslu a dalších odvětví.
Záplavy sužují i další texaská města. Po kolena ve vodě stojící starosta Port Arthuru Derrick Freeman vysílal živě po Facebooku přenos ze svého domu, který se postupně zatopil. "Celé město je pod vodou," napsal starosta k videu. Škody napáchané převážně rekordními záplavami se odhadují až na 100 miliard dolarů. Jejich úhrada nejspíš zlikviduje úspory místních obyvatel, protože většina z nich není pojištěná proti povodním. Navýší se také rozpočet federálnímu nouzovému fondu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist