Humanita je to, co činí člověka člověkem. Jak to vypadá, když se humanita vypaří, zjistila Evropa po druhé světové válce, kdy "objevila" koncentrační tábory. O jejich existenci sice mělo mnoho politiků zprávy, ale ty se jim zdály tak neuvěřitelné, že je vytěsnili. Historie má tendenci se opakovat. Uprchlické tábory v Libyi sice nemají spalovací pece, podle organizace Lékaři bez hranic i tak představují peklo na zemi, kde je možné vše − únosy, mučení, vydírání. Pro evropské politiky jsou tyto tábory spásou. Migranty nikdo nechce, jejich utrpení je nezajímavé a v ideálním případě vzdálené. Papež František nedávno upozornil, že každý člověk má právo na ochranu života, a dostalo se mu nálepky "zrádce". Jenže když posíláme jiné lidi do pekla, kde nakonec skončíme my?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru