Spoluzakladatel jedné z předních světových antivirových společností Jevgenij Kasperskij má do konce září předstoupit před jeden z výborů amerického Kongresu. Zákonodárce se bude snažit přesvědčit, že jsou produkty ruské softwarové firmy Kaspersky Lab bezpečné a neskrývá se za nimi hrozba kremelské špionáže. Podezření, že by Moskva mohla firmu zneužít k útokům na americkou počítačovou síť, se objevují už delší dobu.
"Oceňuji a přijímám výzvu, abych svědčil před výborem pro vědu, vesmír a technologie, a pokud mohu získat rychlé vízum, těším se, že se budeme veřejně zabývat nařčeními o mé společnosti a jejích produktech," napsal Kasperskij v e-mailu agentuře Reuters.
Trumpův zásah
Vládní úřady minulý týden dostaly od administrativy prezidenta Donalda Trumpa nařízeno, že musí ze svých počítačů produkty firmy Kaspersky odstranit. V současné době jim běží měsíční lhůta na to, aby zjistily, kde všude software ruské firmy využívají, do dalších 90 dnů se ho pak mají zbavit. Nynější nařízení se týká jen civilních vládních agentur, nikoli Pentagonu. Armádní instituce zákaz obdržely již dříve během letošního roku.
633 mil. USD
byly loni příjmy ruské softwarové společnosti Kaspersky Lab. Asi 85 procent jich pochází ze zemí mimo Rusko. Na západní Evropu a USA pak připadá zhruba 60 procent příjmů.
K prvnímu reálnému kroku proti Kasperskému se Trumpova administrativa odhodlala už v červenci, kdy vyškrtla Kaspersky Lab ze seznamů prodejců, které mohou využívat americké vládní agentury. Zákonodárci během rozhodování poukazovali i na citlivou aféru kolem ovlivňování prezidentských voleb, které se konaly v loňském listopadu.
Ruská softwarová společnost tehdy, stejně jako nyní, jakákoli obvinění odmítla. Stažení z amerického vládního trhu se jí ale podle agentury Reuters dotkne jen minimálně. Úřady od společnosti nakoupily produkty jen za několik set tisíc dolarů. Citelný problém by ale mohl nastat, pokud by kromě vlády přestali společnosti důvěřovat i další američtí a evropští klienti. Jak uvedla analytická společnost International Data Corporation, západní Evropa a USA loni tvořily skoro 60 procent z celkových příjmů firmy Kaspersky Lab ve výši 633 milionů dolarů.
Podezřelý životopis
Důvody, ze kterých pramení nedůvěra v ruský software, objasňuje ministerstvo pro vnitřní bezpečnost Spojených států ve svém prohlášení. V dokumentu úřad poukazuje na znepokojující vztahy mezi některými pracovníky společnosti a ruskými zpravodajskými i dalšími vládními agenturami.
Úřad se obává i toho, že ruské právo dovoluje zpravodajským službám vyžadovat po Kasperském spolupráci. Mohou tak po něm chtít například zachycení komunikace, která prochází ruskými sítěmi, tvrdí ministerstvo.
"Je to risk, ruská vláda, ať už jedná samostatně, nebo ve spolupráci s Kasperským, může využít přístupu k produktům firmy k ohrožení federálních informačních systémů, které přímo souvisejí s národní bezpečností Spojených států," vysvětluje ministerstvo. Antivirová firma se však hájí tím, že její kritici ruské zákony o sdílení dat pouze špatně interpretují.
Nic to ale nemění na tom, že "podezřelý" je už životopis Jevgenije Kasperského. V roce 1987 absolvoval technickou fakultu kontrolovanou KGB a později jako počítačový expert pracoval také pro vojenskou zpravodajskou službu.
Firmu, která nese jeho jméno, založil před dvaceti lety a od roku 2007 je také jejím generálním ředitelem. Dnes Kaspersky Lab patří ke světové špičce v oboru kybernetické bezpečnosti. V současné době má 270 tisíc korporátních klientů a 400 milionů uživatelů po celém světě. Až 200 milionů z nich si ale koupí zařízení s už zabudovaným softwarem a ani netuší, kdo ho vyvinul. Licenční smlouvy totiž umožňují vložit software bez uvedení značky téměř do všeho − třeba firewallu pro telekomunikační zařízení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist