Václav Klaus se často odvolává na první republiku. Hlásí se k Masarykovi a Benešovi. Jenže kdyby oba prezidenti meziválečného Československa žili, nad dnešním Klausem by nestačili lomit rukama. Pomysleli by si o něm, že poškozuje české národní zájmy.

Václav Klaus objíždí předvolební shromáždění německé politické strany Alternativa pro Německo. Z pódií řeční k jejím příznivcům. Chce, aby Alternativa získala co nejvíc hlasů.

O německé kancléřce Angele Merkelové Klaus na těchto akcích mluví jako o protivnici svobody a demokracie. Merkelovou jmenoval hned vedle svých úhlavních nepřátel, což jsou v Klausově podání "politická korektnost, multikulturalismus, humanrightismus, feminismus, genderismus a agresivita homosexualismu". To jen namátkou.

Merkelová a spol. podle Klause vedou proti svobodě a demokracii válku. Lidi s batůžkem, cyklisty nebo konzumenty kuřecích řízků bývalý prezident tentokrát mezi smrtelné nepřátele lidstva nezařadil.

Ale vážně − co má tento způsob myšlení společného s Klausovým odvoláváním se na Masaryka a Beneše, to je záhada. Každý, kdo aspoň trochu zná historii, by měl vědět, že od německých nacionalistů nikdy v dějinách pro Čechy nic dobrého nevzešlo. Proč by to mělo být jiné v případě Alternativy pro Německo, této nacionálně populistické politické strany? Klaus se s ní přesto spojuje.

Německou Evropu nechceme

Masaryk s Benešem si uvědomovali, že pro Československo je životně důležité, aby v Německu nevládli vyhranění nacionalisté. Najdeme desítky soukromých i veřejných vystoupení, ve kterých to opakovali. Dokud byli v Berlíně u moci politici ochotní aspoň k jisté formě mezinárodního dorozumění, nemusela se první republika o svou existenci bát. Jakmile se mocenské poměry změnily… Výsledek všichni dobře známe.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.