Angela Merkelová je nejvlivnějším politikem v Evropě, říká autor jejího životopisu, britský politolog Matthew Qvortrup. Ve své knize se netají pozitivním pohledem na německou kancléřku, která se postavila agresivní politice Ruska a dokázala udržet Evropskou unii jednotnou. Jak říká v rozhovoru s HN, lidé na Merkelové oceňují mimo jiné i to, že je ochotna přiznat chybu − třeba v uprchlické krizi.

komentář: Merkelová, německá sázka na jistotu

Kvůli krizím, které Evropa zažila v posledních 10 letech, skončila kariéra celé řady do té doby úspěšných politiků. Angela Merkelová všechno přečkala a u moci je už 12 let. Je to jen díky tomu, že se Německu ekonomicky daří, nebo má Merkelová schopnosti, které jiní politici nemají?

Obojí. Na výborném stavu německé ekonomiky nemá Merkelová prakticky žádnou zásluhu. Reformy udělal její sociálnědemokratický předchůdce Gerhard Schröder. Pro německé hospodářství je taky velmi výhodné to, jak funguje společná měna euro. V Německu navíc není vůbec výjimečné, že jsou kancléři u moci velmi dlouho − vzpomeňte si na Konrada Adenauera a Helmutha Kohla. A Merkelová má štěstí i na své soupeře. Po Schröderovi neměli sociální demokraté zrovna nejlepší lídry. Kdo si dnes vůbec pamatuje jejich jména?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se