Dá se v Německu při nedělních volbách do Spolkového sněmu očekávat vůbec nějaké překvapení? Jistě, odpoví vám každý znalec, bude přece záležet, s kým bude moci kancléřka Angela Merkelová "upéct" další vládní koalici. Tedy jestli jen se sociálními demokraty jako dosud, nebo v rámci nějaké divočejší varianty třeba se Zelenými a liberálními demokraty ze strany FDP. Na což ale můžete říct: ať tak či onak, nějaký zásadní vliv na směřování německé politiky to stejně asi mít nebude.

Vláda v čele s Merkelovou přece bude chtít prosadit snížení daní pro střední třídu a posilovat EU, zejména třeba přemostit hrozící rozkol mezi její západní a východní částí.

Pak je také, jak vyplývá ze všech analýz, otázkou, na kolik procent se dostane Alternativa pro Německo, krajně pravicová populistická strana.

Její šéf Alexander Gauland počátkem září na jednom mítinku v Duryňsku prohlásil, že když mohou být Britové hrdí na svého Winstona Churchilla, "máme my (Němci) právo být hrdí na to, co dokázali němečtí vojáci v obou světových válkách". Vzhledem k tomu, že AfD přisuzují průzkumy až dvanáct procent, je partají, které je nutné věnovat pozornost.

Opět ale zjistíte uklidňující věc. Všichni, co mají naději na vstup do parlamentu, se dušují, že s touto nahnědlou sebrankou nikdy nepůjdou do žádné koalice.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se