V půli dubna 1943 devatenáct vojáků slovenské armády podepsalo dva dopisy − jeden Stalinovi, druhý generálovi a pozdějšímu československému prezidentovi Ludvíku Svobodovi. "Pevně věříme, že nás nenecháte v lágru, ve kterém čekáme už dost dlouhou dobu, ale umožníte nám účastnit se bojů spolu s naší armádou," prosili muži v dopisech o přesun z tábora pro válečné zajatce, kde byly špatné životní podmínky, do Svobodovy armády.

Dopis je jen střípkem z obrovského archivu informací o desítkách tisíc Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu. K datům v takovém rozsahu se nyní vůbec poprvé dostali slovenští a čeští historici.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se