V půli dubna 1943 devatenáct vojáků slovenské armády podepsalo dva dopisy − jeden Stalinovi, druhý generálovi a pozdějšímu československému prezidentovi Ludvíku Svobodovi. "Pevně věříme, že nás nenecháte v lágru, ve kterém čekáme už dost dlouhou dobu, ale umožníte nám účastnit se bojů spolu s naší armádou," prosili muži v dopisech o přesun z tábora pro válečné zajatce, kde byly špatné životní podmínky, do Svobodovy armády.
Dopis je jen střípkem z obrovského archivu informací o desítkách tisíc Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu. K datům v takovém rozsahu se nyní vůbec poprvé dostali slovenští a čeští historici.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.





